HaberlerKültür Sanat​Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi Diyarbakır'da anıldı

​Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi Diyarbakır'da anıldı

Vefatının 61'inci yılında Diyarbakır'da yâd edilen Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi için program düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, Üstad'ın resim, risale ve anılarına dair resim sergisi de açtı.

​Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi Diyarbakır'da anıldı

Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi için anma programı düzenleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, etkinliğin düzenlendiği Sezai Karakoç Kongre Merkezi'nde resim sergisi de açarak Üstad'ı yâd etti.

Süleyman Çetin'in Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda İstanbul İlim Kültür Vakfı'nın hazırladığı slaytla Bediüzzaman'ın hayatı ve mücadelesi anlatıldı.

Programda konuşan Doç. Dr. Hatip Yıldız ise Said-i Nursi'nin hayatını ve yaşadığı sıkıntıları anlattı.

Üstad Bediüzzaman'ın 82 yıllık ömrünü ümmetin maddi ve manevi kurtuluşuna adadığını belirten Yıldız "Üstad'ın Osmanlı'dan Cumhuriyete gelen fiilen pek çok hizmeti vardır. 1914 Birinci Dünya Savaşı'nda gönüllü milis alayı kurarak Ermeni ve Ruslarla mücadele etmiş ve pek çok masumun kurtulmasını sağlamıştır. Savaşta insanlar kendi canları derdine düşerlerken Bediüzzaman at sırtında İşarat-ül İcaz tefsirini yazmaya başlamıştır. Bu tefsirin temyize geçirilmesi de Diyarbakır'da gerçekleşmiştir." ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında Üstad'ın hayatından anekdotlar ve Risale-i Nur'dan kısa kesitler okuyan Yıldız, Bediüzzaman'ın hayatımızdaki yeri ve önemi ile birlikte yazmış olduğu Risale-i Nur'un ne kadar kıymetli olduğunu da anlattı.

Yıldız'ın konuşmasının ardından ilahi sanatçısı Eymen Said sahne aldı.

Eymen Said'in seslendirdiği ilahilerin ardından ise Sezai Karakoç Kongre Merkezi koridorunda, Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi için hazırlanmış resimler ve yazmış olduğu risalelerin ilk nüshaları sergilendi.

İLGİLİ HABERLER

Minia Kudüs tırını ziyaret eden Adanalılar duygularını paylaştıMinia Kudüs tırını ziyaret eden Adanalılar duygularını paylaştıBalık Gölü Festivali hazırlıkları başladıBalık Gölü Festivali hazırlıkları başladıSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyorTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyor
SIRADAKİ HABER