HaberlerKültür SanatSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladı

Siirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladı

Siirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladı

Siirt'in doğal güzelliklerinin tanıtımı amacıyla Siirt Valiliği koordinasyonunda, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Dicle Kalkınma Ajansı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Siirt Şube Müdürlüğü'nün katkılarıyla "Mezopotamya'nın Gizemli Kenti Siirt" teması ile düzenlenen 1'inci Ulusal Foto Safari etkinliği Siirt Belediyesi sosyal tesislerinde açılış toplantısı ile başladı.

Açılış Toplantısına, Vali Osman Hacıbektaşoğlu, uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, belgesel yapımcısı Coşkun Aral, Siirt Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi Proje Uzmanları, Jüri Üyeleri, fotoğraf sanatçıları ve basın mensupları katıldı.

"Cazibe merkezi olma yolunda geleceğe emin adımlarla ilerliyoruz"

Eşsiz doğal güzelliklere sahip Siirt, kültürel açıdan hem Mezopotamya hem de Anadolu uygarlıklarının izlerini taşıdığına dikkat çeken Vali Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu:

Sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış, 12 bin yıllık köklü geçmişi, zengin tarihsel birikimi, doğal güzellikleri ve inanç turizmiyle çok zengin bir medeniyet dokusuna sahiptir. Medeniyet ve kültür dünyasına büyük katkıları olan kent, hoşgörünün ve sevginin barışla yoğrulduğu, içinde farklı dillerin konuşulduğu bir kardeşlik şehridir. Köklü bir geçmişe sahip olan Siirt, çok kıymetli kültürel değerleri de topraklarında barındırmaktadır. Şehrimize son yıllarda yapılan önemli yatırımlarla cazibe merkezi olma yolunda geleceğe emin adımlarla ilerlemektedir.

Vali Hacıbektaşoğlu, "Doğa, inanç ve kültürün hoşgörü ile perçinleştiği kadim şehrimizin sahip olduğu tüm değerlerini, yeniden keşfediyoruz. Tüm foto severleri, fotoğraf tutkunlarını bu etkinliğe davet ediyoruz. İlimizde ilkini gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonda emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyorum." dedi.

Siirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladı

"Siirt, kültür ve inanç değerleri ve yemek kültürü ile çok zengin bir potansiyele sahip"

Gazeteci, gezgin ve belgesel yapımcısı Coşkun Aral da baba ocağı Siirt'te bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek şunları söyledi:

Kent; köklü tarihi, eşsiz doğal güzelliği, kültür ve inanç değerleri ve yemek kültürü ile çok zengin bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekerek asırlar boyunca bu topraklarda yaşayan birçok medeniyetin ve uygarlığın izlerini taşıyan Siirt ilimizin yöresel mutfağı; orijinal, benzersiz, kendine has özelikleri bulunan, zengin ve çok renkli bir mutfaktır. Bu zengin mutfağın bir kültürel miras olarak geleceğe taşınması ve tanıtılması ve en önemlisi turizme kazandırılmasını gerekiyor.

Foto safari, salgın kurallarına uygun şekilde planlanarak çekilen fotoğraflar, Türkiye'nin önemli fotoğraf sanatçılarından oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirecek.

Jüri'nin oyları ile 3 fotoğraf derece ödülü alırken, 3 fotoğraf mansiyon ödülüne layık görülecek. 4 gün sürecek yarışmada kadim şehir Siirt'in tarihi ve doğal dokusu ve kültürel değerleri belgelenerek ilimizin turizm potansiyeli ortaya konulacak.

Yarışmacılar, çektikleri fotoğrafları http://www.siirtfotosafari.com adresinden sisteme yükleyebilecekler.

Ödül töreni 21 Haziran tarihinde yapılacak

Yarışmanın seçici kurulu şöyle:

Demirören Görsel Medya Direktörü Bünyamin Aygün, Fotoğraf editörü Murat Gür,  Fotoğraf Sanatçısı Erol Doğaner, Gazeteci TRT Gece Haberleri Sunucusu Fuat Kozluklu, Fotoğrafçı Editör Ömer Serkan Bakır, Gazeteci Yazar Ayhan Mergen, Fotoğrafçı Tanin Helvacı.

İLGİLİ HABERLER

Minia Kudüs tırını ziyaret eden Adanalılar duygularını paylaştıMinia Kudüs tırını ziyaret eden Adanalılar duygularını paylaştıBalık Gölü Festivali hazırlıkları başladıBalık Gölü Festivali hazırlıkları başladıSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyorTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyor
SIRADAKİ HABER