HaberlerKültür SanatBalık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

Yılım her mevsimi doğası ile ziyaretçileri ağırlayan Ağrı'nın Taşlıçay ilçesinde bulunan Balık Gölü, fotoğraf tutkunlarının da uğrak yerlerinden.

Harika doğası ile burayı daha cazibeli hale getirmek, turizm potansiyelini yükseltmek için Ağrı Valiliği ve Taşlıçay Belediyesi birçok proje gerçekleştiriyor. Bu projelerinden biri ise bu yıl 2'ncisi düzenlenecek olan Balık Gölü Festivali.

Ağrı Valiliği koordinesinde Taşlıçay Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA)'nın paydaş olduğu 2'nci Balık Gölü Festivali hazırlıkları hakkında konuşan Taşlıçay Belediye Başkanı İsmet Taşdemir, düzenlenecek festivalin iki gün süreceğini belirtti.

Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

İki gün sürecek programda yöresel ve ulusal çapta tanınmış sanatçıların konser vereceğini söyleyen Taşdemir, program boyunca çok sayıda etkinliğin gerçekleştirileceğini kaydetti.

Salgın nedeni ile geçen yıl festival yapamadıklarını söyleyen İsmet Taşdemir, "1'inci Balık Gölü Festivali'ni 2019 yılında yapmıştık, salgın nedeni ile 2020 yılında bu festivali gerçekleştiremedik ve bu yıl sayın Valimiz Osman Varol'un da bu saklı cennete sahip çıkmak ve burayı turizme kazandırmak için destekte bulundu. Biz inşallah bu yıl 2'nci Balık Göl Festivalini başta Ağrı Valiliğimiz olmak üzere paydaş kurumlar, Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) katkıları ile birlikte Taşlıçay Belediyesi olarak inşallah gerçekleştireceğiz." dedi.

Balık Gölü Festivali hazırlıkları başladı

Balık Gölü'nün kentin ve ülkenin önemli turizm potansiyeli barındırdığını ifade eden Taşdemir, "Bu yıl festivalimiz dolu dolu geçecek, geçen organizasyonda bir gün program gerçekleştirmiştik, bu yıl ise iki gün gerçekleştireceğiz. Hem birinci ve hem de ikinci gün sanatçılarımız olacak, ulusal ve yerel. Göl'de su oyunları olacak, çocuklara yönelik etkinlikler olacak. Etkinlik iki gün olacağı için isteyenler çadırlarını getirebilir hatta bizde katkı sunacağız bu noktada. Balık Gölü hep ilk ve teklerle anılıyor. Balık Gölü 2 bin 241 rakımla Türkiye'nin en yüksek gölü, 34 bin metrekare alana sahip. Bu yükseklik ve genişlikte olan tek göldür. İki ada besliyor ve Türkiye'de tek çeşit kırmızı benekli alabalığın yaşadığı göldür. Tatlı su kaynakları ile beslendiği için aynı zamanda içme suyu elde ediliyor, bu alanda da ülkede böyle bir gölün olduğunu düşünmüyoruz. Balık Gölü ilçemiz, ilimiz ve ülkemizin turizmi için çok önemlidir." şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Minia Kudüs tırını ziyaret eden Adanalılar duygularını paylaştıMinia Kudüs tırını ziyaret eden Adanalılar duygularını paylaştıBalık Gölü Festivali hazırlıkları başladıBalık Gölü Festivali hazırlıkları başladıSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyorTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyor
SIRADAKİ HABER