HaberlerKültür SanatTarihi Mardinkapı restore edildi

Tarihi Mardinkapı restore edildi

​Diyarbakır'ın tarihi surlarında devam restore çalışmaları çerçevesinde restorasyonu tamamlanan tarihi Mardinkapı yerine takıldı.

Tarihi Mardinkapı restore edildi

UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan tarihi surların restorasyon işlemleri devam ederken, Diyarbakır surlarının dört kapısından birisi olan Mardin kapı restore edilerek edildikten sonra eski yerine takıldı.

Düzgün kesme taş malzemeyle inşa dilen surların güney kısmında yer alan kapı, dıştan yuvarlak içten basık kemerli ve tonuz örtülü bir alandan şehre girilen dört kapıdan biridir. "Tel Kapı" da olarak bilinen kapı dıştan düzgün kesme taşla örülü lentolardan içeriye doğru açılan iki kanattan oluşmaktadır. Kapı üzerinde karelerden oluşan motifler ve geometrik desenler el işçiliği olduğundan tam bir simetri söz konusu değildir.

Restorasyonu tamamlanan Mardinkapı, Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemil Alp, Diyarbakır Müze Müdürü Vehbi Yurt ve Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Koç'un katılımıyla yerine monte edildi.

Kentin güneyinde yer alan Mardinkapı üzerindeki kitabeye göre 909-910 tarihlerinde Halife Muktedir Billah ve veziri Ali bin Muhameddin yardımıyla Amidli mühendis Ahmed'in tarafından onarıldığı belirtilmiştir.

Kapı adını Mardin yolu tarafında yer aldığı için "Mardinkapı" olarak almıştır.

İLGİLİ HABERLER

​"Medya Mevlid Buluşmaları" etkinliklerinin finali Diyarbakır'da gerçekleştirildi​"Medya Mevlid Buluşmaları" etkinliklerinin finali Diyarbakır'da gerçekleştirildiOsmanlı giysileri ve takıları "Kalbe Dokunan İlmek" sergisiyle vatandaşlarla buluştuOsmanlı giysileri ve takıları "Kalbe Dokunan İlmek" sergisiyle vatandaşlarla buluştuMardin “UNESCO Yaratıcı Şehirler” ağına başvurmaya hazırlanıyorMardin “UNESCO Yaratıcı Şehirler” ağına başvurmaya hazırlanıyorÖdüllü "Eğitimden Bir Kare" fotoğraf yarışması başladıÖdüllü "Eğitimden Bir Kare" fotoğraf yarışması başladıAhşap oymacılığı sanatını devam ettirmek için destek bekliyorAhşap oymacılığı sanatını devam ettirmek için destek bekliyor
SIRADAKİ HABER