HaberlerKültür SanatMevlana Celaleddin Rumi'yi anma programı bu yıl online olacak

Mevlana Celaleddin Rumi'yi anma programı bu yıl online olacak

​Denizli Büyükşehir Belediyesi, Mevlana Celaleddin Rumi'nin Hakk’a vuslatının 747'nci yıldönümü dolayısıyla online anma programı hazırladı.

Mevlana Celaleddin Rumi'yi anma programı bu yıl online olacak

Büyükşehir Belediyesinin sosyal medya hesapları ile yerel TV’lerden bugün saat 20.30’dan itibaren yayınlanacak.

Programda, Sema gösterilerinin gerçekleştirileceği etkinlikte Ali Sürücüoğlu ile Ahmet Sarıkaya kaside okuyacak.

Pandemi dolayısıyla etkinlikleri online yapmaya gayret ettiklerini belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Mevlâna Celaleddin Rumi'nin bıraktığı güzellikleri ve değerleri hep beraber yaşamak istediklerini kaydetti.

Zolan, "Dünya kalacağımız yer değil, geçmekte olduğumuz yerdir. Baki olan ise Allah’a kavuşmaktır. Büyük mutasavvıf Mevlâna hazretleri, ölümü; bizi yaratan Rabbimize kavuşma günü olarak tanımlamıştır. Büyükşehir Belediyesi olarak Mevlana’yı gelecek nesillere anlatmaya devam edeceğiz. Tüm hemşerilerimi online programımızı izlemeye davet ediyorum" dedi.

Mevlâna Celaleddin Rumi

Mevlana Celaleddin Rumi, 30 Eylül 1207'de günümüz Afganistan sınırları içerisinde yer alan Belh yöresinde doğmuştur. Asıl adı Muhammed Celaleddin olan Mevlâna, dönemin İslam kültür merkezlerinden Belh kentinde hocalık yapan ve 'alimlerin sultanı' lakabıyla anılan Bahaeddin Veled'in oğludur.

Mevlâna, babası Bahaeddin Veled'in ölümünden bir yıl sonra, 1232 yılında Konya'ya gelen Seyyid Burhaneddin'in manevi terbiyesi altına girmiş ve 9 yıl ona hizmet etmiştir. Sözleri ve eserleri ile asırlardır gönüllerde taht kuran Mevlâna, "Gel ne olursan ol, gel" dizeleri ile insanlar arasında herhangi bir ayrım gözetmemiştir. Merhameti, karşılıksız ve sınırsız insan sevgisinin yanı sıra sonsuz hoşgörüsüyle sadece İslam alemini değil, tüm insanlığı kendisine hayran bırakmıştır.

Mevlâna, 17 Aralık 1273'te vefat etmiştir.

İLGİLİ HABERLER

​"Medya Mevlid Buluşmaları" etkinliklerinin finali Diyarbakır'da gerçekleştirildi​"Medya Mevlid Buluşmaları" etkinliklerinin finali Diyarbakır'da gerçekleştirildiOsmanlı giysileri ve takıları "Kalbe Dokunan İlmek" sergisiyle vatandaşlarla buluştuOsmanlı giysileri ve takıları "Kalbe Dokunan İlmek" sergisiyle vatandaşlarla buluştuMardin “UNESCO Yaratıcı Şehirler” ağına başvurmaya hazırlanıyorMardin “UNESCO Yaratıcı Şehirler” ağına başvurmaya hazırlanıyorÖdüllü "Eğitimden Bir Kare" fotoğraf yarışması başladıÖdüllü "Eğitimden Bir Kare" fotoğraf yarışması başladıAhşap oymacılığı sanatını devam ettirmek için destek bekliyorAhşap oymacılığı sanatını devam ettirmek için destek bekliyor
SIRADAKİ HABER