HaberlerKültür SanatMerhum Edebiyatçı Asım Gültekin'in hayali gerçek oldu

Merhum Edebiyatçı Asım Gültekin'in hayali gerçek oldu

Dünya Dergiler Birliği (DERGİBİR), 22 Temmuz 2020'de vefat eden Edebiyatçı Yazar Asım Gültekin’in "dergilerde ortak gündem" hayalini gerçekleştirmek için üye dergilere çağrıda bulunarak bu hayali gerçeğe dönüştürdü.

Merhum Edebiyatçı Asım Gültekin'in hayali gerçek oldu

Yapılan çağrı üzerine yurt içi ve yurt dışından birçok dergi ortak gündem olarak belirlenen Rasim Özdenören'e son sayılarında yer verdi.

DERGİBİR üyesi olup Yunanistan’dan yayın yapan Fiyaka Dergisi Ocak 2021 sayısını tamamen bu projeye ayırırken, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda dergi ortak konuya birer yazı ile destek verdi.

81 yaşına giren usta edebiyatçı Rasim Özdenören’e bir armağan olarak hayata geçirilen projenin koordinatörlüğünü Temmuz Dergisi’nden Süleyman Ceran gerçekleştirdi.

"Proje ile aynı başlığı pek çok yönden görme ve inceleme fırsatımız oldu"

Yapılan proje ile ilgili yazılı açıklamada bulunan Dünya Dergiler Birliği Başkanı Metin Uçar, "Kıymetli dostumuz ve kurucu başkanımız rahmetli Asım Gültekin’in de üzerinde ısrarla durduğu, uzun zamandır gündemimizde olan ve farklı cihetlerde uyguladığımız ortak gündem meselesini 2021’in ilk ayında Rasim Özdenören olarak belirlemiştik. Sağ olsun pek çok dergimiz destek verdi. Ortak bir konumuz ve sözümüz oldu. Aynı başlığı pek çok yönden görme ve inceleme fırsatımız oldu. Buradan bahisle ortak meselelerimize herkesin bakış açısı üzerinden ve farklı yönlerden bakmaya devam edeceğiz inşallah. Katkı sağlayan ve sağlayacak arkadaşlara teşekkür ederim." dedi.

"Rasim Özdenören’e vefamızı eş zamanlı farklı dergilerde yazarak göstermek istedik"

Proje Koordinatörü Süleyman Ceran ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Son 50 yıl içinde şiir yazmayıp öykü yazan kim varsa Rasim Özdenören’in muhakkak üzerinde hakkı vardır. Hayatı boyunca düzen, intizam ve ciddiyetle yazılar kaleme alan güzide şahsiyet Rasim Özdenören’e vefamızı eş zamanlı farklı dergilerde yazarak göstermek istedik. Anadolu’nun her yerinden Balkanlar’a kadar camiamızın ağabeylerinden genç arkadaşlara kadar Rasim Beyin’in etrafında bir kucaklaşma idi yapmak istediğimiz. Katılım gösteren dergilere ve yazarlara teşekkür ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

Ortak gündem projesine katılan dergiler ve yazarların tam listesi şu şekilde açıklandı:

Nisanur Dergisi-Meryem Demir

Söz ve Kalem Dergisi-Yusuf Bingöl

Dil ve Edebiyat Dergisi-Sait Alioğlu

Dilhane Dergisi-Songül Özel

Evvelahir Dergisi-Şakir Kurtulmuş

Birnokta Dergisi-Özlem Göktaş

Çare Dergisi-Şenay Şeker

Fiyaka Dergisi-Selman Erturhan, Selvigül Kandoğmuş Şahin, Sebahattin Yıldırım, Erhan Paşazade, Selim Somuncu

Genç Dergisi-Âdem Turan

Haksöz Dergisi-Ahmet Turan Özdemir

Hazar Gençlik Dergisi-Samet Akbaba, Zeliha Barak

İrfan Mektebi Dergisi-Selda Boğrul

Kırk Akıl Dergisi-Sümmeye Şahin

Köprü Dergisi (Kuzey Makedonya)- Süleyman Ceran

Kurani Hayat Dergisi-Sevtap Mendi

Mor Taka Dergisi-Atıf Bedir

Muhit Dergisi-Ahmet Karacan

Nida Dergisi-Salih Erayabakan

Roman Kahramanları Dergisi- Şaban Sağlık

Şehir ve Kültür Dergisi-Süheyla Karaca Hanönü

Şiar Dergisi-Hüseyin Akın

Teferrüç Dergisi-Mücahit Akıncı

Temmuz Dergisi-Mustafa Kayapınar

Temrin Dergisi-Ahmet Gökçimen

Türkçem Dergisi (Kosova)-Mehmet Ali Erdoğan

Umran Dergisi-Halis Demir

Vuslat Dergisi-Muhammet Adil

Yolcu Dergisi-Hikmet Kızıl (İLKHA

İLGİLİ HABERLER

Minia Kudüs tırını ziyaret eden Adanalılar duygularını paylaştıMinia Kudüs tırını ziyaret eden Adanalılar duygularını paylaştıBalık Gölü Festivali hazırlıkları başladıBalık Gölü Festivali hazırlıkları başladıSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyorTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyor
SIRADAKİ HABER