HaberlerKültür Sanat183 parçalık "İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları" koleksiyonu artık İstanbul'da

183 parçalık "İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları" koleksiyonu artık İstanbul'da

İBB, İngiltere’de bulunan Sotheby’s müzayede evinde "İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları" başlığıyla satışa sunulan 183 parçalık tarihi eser koleksiyonunu satın alarak İstanbul'a getirdi.

183 parçalık "İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları" koleksiyonu artık İstanbul'da

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, müzayede evi Sotheby's’in "İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları" başlıklı koleksiyonu arasında yer alan 9 adet Kur'an-ı Kerim sayfaları ve el yazmaları satın aldı. 1200 yıllık Zuhruf Suresi ve 1100 yıllık Maide Suresi'nin yer aldığı el yazmaları ile 700 yıllık Kur'an-ı Kerim sayfaları, Mesnevi ve Bahaeddin Veled'in İbtidâ-Nâme'si de koleksiyon içerisinde bulunuyor.

Satın alınan eserlerle ilgili konuşan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, çok değerli bir koleksiyonun ait olduğu topraklara getirdiklerini söyledi.

"İslamiyet’in hâkim olduğu bir coğrafyaya Kur’an’ı Kerim’in ulaşması çok değerli"

Koleksiyonun İstanbullularla, önce Saraçhane Sergi Salonu’nda sonra da yapımı devam eden Feshane Tasavvuf Müzesi’nde buluşturulacağını belirten Polat, "Müzayedede satın alınan Kuran-ı Kerim sayfalarının çok nadir bulunan eserlerdir. Böylesine eskiye tarihlenen örnekleri çok sınırlı sayıda var. İslamiyet’in hâkim olduğu bir coğrafyaya Kur’an’ı Kerim’in ulaşması çok değerli. Özellikle bu döneme ulaşan Kur’an’ı Kerim’ler bazen tek sayfa, bazen tarihi bir yazmanın tek kopyası olarak ulaşabiliyor." dedi.

İstanbul’a kazandırılan eserlerin İstanbul halkı ile buluşturulacağını söyleyen Polat, "Büyük müzelerin koleksiyonlarında olabilecek eserleri kente kazandırdık.  Bu parçaları çalışmalarını sürdürdüğümüz Tasavvuf Müzesine kazandırılması çok anlamlı. Bu yeni alımlarla koleksiyonumuz daha da zenginleşti. Bizim için eşsiz eserler." diye konuştu.

Koleksiyonda yer alan eserler:

1200 yıllık altın varaklı Kûfi yazı ile parşömen üzerine Kuran yazısı

1100 yıllık Kûfi yazı ile parşömen üzerine Kuran yazısı

Memlüklü dönemine ait pembe kâğıda, muhakkak yazı ile yazılmış Kur'an yaprağı

14'üncü yüzyıl ortalarında Bağdat’ta yazılmış, döneminin en ünlü hattatlarından Argun El-Kamilî’ye atfedilmiş Kuran’ın bir yaprağı

Beş sure içeren çift sayfalı yaprak, Ebu Muhammed 'Abdülkayyum ibni Muhammed ibni Keremşah-i Tebrizi' kopyası

Mevlana Celaleddin Rumi’nin oğlu Sultan Bahaeddin Veled tarafından yazılan. Mesneviye ait İbtidaname

Safevi döneminde yazılmış dar ve uzun sayfalara yazılmış formda tezhipli dua kitabı

İmam Zeynelabidin’e ait duaları içeren Safevi Döneminde İran’da yazılmış 300 yıllık tezhipli yazma

Ebru sanatlı kağıt üzerine, içi renkli tezhip bezemeli hat ile yapılmış 19'uncu yüzyıla tarihlenen hat ile yazılmış bir aslan kompozisyonu

200 yıllık, krem, mavi ve bordo renklerde dokunmuş, nadir bulunan El Dokuması Ladik Seccade

Yaklaşık 200 yıllık, fildişi ve bordo ağırlıklı renklerle dokunmuş, el dokuması Milas Halısı  

İLGİLİ HABERLER

Minia Kudüs tırını ziyaret eden Adanalılar duygularını paylaştıMinia Kudüs tırını ziyaret eden Adanalılar duygularını paylaştıBalık Gölü Festivali hazırlıkları başladıBalık Gölü Festivali hazırlıkları başladıSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt 1'inci Ulusal Foto Safari Yarışması başladıSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiSiirt'te "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinliği düzenlendiTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyorTeknoloji bağımlılığı arttıkça kitap okuma oranlar düşüyor
SIRADAKİ HABER