HaberlerKültür Sanat110 yıllık tarihi Ferit Paşa Köşkü madde bağımlılarına teslim

110 yıllık tarihi Ferit Paşa Köşkü madde bağımlılarına teslim

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesine bağlı Ferit Paşa Mahallesinde bulunan ve bakımsızlıktan dolayı harabeye dönen tarihi Ferit Paşa Köşkü madde bağımlılarının mesken haline geldi.

110 yıllık tarihi Ferit Paşa Köşkü madde bağımlılarına teslim

Merkez Yenişehir ilçesinde bulunduğu mahalleye de adını vermiş olan Ferit Paşa Köşkü bakımsızlıktan dolayı yıkılmaya yüz tutmuş durumda. Tarihi köşkün madde bağımlılarının uğrak yeri olmasından dolayı çevre halkı tedirgin.

110 yılı aşkın geçmişiyle Ferit Paşa Köşkü, düzgün kesme bazalt taş ile yonu taş malzeme kullanılarak inşa edilmiştir. Kuzey ve güney doğrultuda dikdörtgen planlı olan köşk, zemin + 1 kattan oluşmaktadır.

Binlerce yıllık tarihi olan Diyarbakır'da, bir asır önce inşa edilmiş Ferit Paşa Köşkü'nün bakımsızlıktan dolayı harabeye dönmüş olması madde bağımlılarının sık uğradığı mesken halini almış durumda.

Tarihi değerleriyle yerli ve yabancı turistleri çeken Diyarbakır'da, birçok tarihi yapı restore edilirken Ferit Paşa Köşkü'nün sahipsiz kalması, köşkün unutulmuş olabileceğini akıllara getiriyor.

Adını mahalleye veren köşkün çevresinde yaşayan insanlar bu tarihi yapının sahipsiz kalmasına tepki gösterirken madde bağımlılarının da bu yapıdan dolayı mahalleye dadanmış olmasından dolayı oldukça tedirgin.

Bakımsızlıktan dolayı her geçen gün daha da çok tahrip olan tarihi köşkün restore edilmesini bekleyenler bu tarihi yapının yok olmasını istemediklerini belirtiyor. Her geçen gün daha fazla tahribat ve yıkımın olduğu köşk, madde bağımlıların meskeni haline geldiği için yetkililerin buraya sahip çıkması gerektiğini ve Diyarbakır'ın tarihi bir değerinin yok olmamasını istiyor.

İLGİLİ HABERLER

Kaymakam Öztürk: Hasankeyf 2021 yılını yoğun ve hareketli geçirecekKaymakam Öztürk: Hasankeyf 2021 yılını yoğun ve hareketli geçirecekHassan Bin Sabit Sinema Akademisi yeni dönemde sinemaseverleri bekliyorHassan Bin Sabit Sinema Akademisi yeni dönemde sinemaseverleri bekliyorAdıyaman'da yapımı tamamlanan Haci Gani Diler Camii dualarla ibadete açıldıAdıyaman'da yapımı tamamlanan Haci Gani Diler Camii dualarla ibadete açıldı Bingöl'de Solaxan Derneği istişare toplantısı yapıldıBingöl'de Solaxan Derneği istişare toplantısı yapıldıHalk, Siyer Yarışması'na ailece katılmanın heyecanını yaşadıHalk, Siyer Yarışması'na ailece katılmanın heyecanını yaşadı
SIRADAKİ HABER