HaberlerEkonomiAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyor

Adana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyor

Adana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyor

Turfanda domatesin tarlada kilogramı ortalama 1,5 liradan alıcı bulurken, hasadı yapılan ürünler Türkiye'nin dört bir yanına ve yurt dışına gönderiliyor.

Geçen yıl yaklaşık 29 bin dönüm alana ekilen tarla domatesinde 160 bin ton ürün elde edilmişti.

Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin yaptığı açıklamada, bu yıl tarla domatesinde dönüm başına 6 tona yakın ürün hasat edildiğini ifade etti.

Türkiye'de turfanda domatesini üreten ilk kentin Adana olduğunu aktaran Tekin, domates hasadı hakkında önemli bilgiler verdi.

Domates hasadına bir ay önce başlandığını dile getiren Tekin, şu anda hasadın en yoğun olduğu günlerde bulunulduğunu söyledi.

Tarla domatesinin tüketiciler tarafından tercih edildiğini aktaran Tekin, Adana'da yetişen domatesin Türkiye'nin her yerine gönderilmekle beraber ihraç edildiğini de kaydetti.

Adana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyor

Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin

Yaklaşık 30 bin dekar alanda domates üretimi olduğunu vurgulayan Tekin konuşmasına şöyle devam etti:

Şu anda üretim başladı, fiyatlar 1,5 ile 1,6 lira arasında seyrediyor. Çiftçilerimiz dönümden ortalama 6 tona yakın domates hasat ediyor. Yaklaşık 200 bin ton rekolte bekliyoruz. Üreticilerimiz domates üretiminden ve fiyatlardan memnun. Böyle giderse inşallah çiftçimizin yüzü gülecek diye ümit ediyoruz.

Bölgedeki üretimle salça, ketçap, domates suyu ve yem gibi ürünlere de ham madde sağlandığına işaret eden Tekin, "Özellikle ilimizdeki üreticiler bu konuda ciddi çalışmalar yapmakta. Domates tarımında da kurulan tesislerle birlikte üretim artmakta. Üretim arttığında çiftçi daha yüksek gelir elde edip, daha mutlu bir hayat sürebilmektedir." diye konuştu.

Tekin, turfanda domatesini üretmeye devam etmek istediklerini ve turfanda domatesinin piyasada bir ayrıcalık olduğunu belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Yerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacak
SIRADAKİ HABER