HaberlerEkonomiTaşlıçay enerjisini güneşten alıyor

Taşlıçay enerjisini güneşten alıyor

Ağrı'nın Taşlıçay ilçe belediyesi, elektrik üretmek için 10 dönümlük alana, Güneş Enerji Santrali (GES) kurdu. Birkaç aydır faaliyete geçen santral, yılda 1 milyon TL tasarruf sağlayacak.

Taşlıçay enerjisini güneşten alıyor

Belediye tarafından hazırlanan 4,5 milyon TL’lik proje kapsamında, ilçede en çok gün ışığının düştüğü 10 dönümlük alana, GES kurmak için çalışmalara başlandı. Çalışmalar sonucunda 2 bine yakın panelin kurulduğu santral ile aylık 80 ile 100 bin TL arasında bir gelir bekleniyor.

Konu hakkında bir açıklama yapan Taşlıçay Belediye Başkanı İsmet Taşdemir, "İlçemize kazandırılan Güneş Enerjisi Santrali projesi ile 1 milyon TL'nin üzerinde tasarruf elde etmeyi düşünüyoruz. İlçemizin kalkınmasına yönelik planlamış olduğumuz bu Güneş Enerji Santrali çağımızın büyük sorunlarından olan enerji israfını önlemek için yenilenebilir enerji kaynağıdır. Bu kaynakların kullanılması gerektiği bilincindeyiz. Bu konuda çalışmalarımızı tamamladık ve faaliyete soktuğumuz 540 KW olan Güneş Enerji Santrali aylık ortalama geliri 80 bin ile 100 bin TL arası olacaktır. Bu projemizin ilçe halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Taşdemir, "Eğer belediyeler bu şekil 2 yâ da 3 proje geliştirebilirlerse kaynak olarak yaptıkları kendilerine yetecek ve başka kaynağa ihtiyaç duymayacaklar. Bu projemiz 7 yıl içinde bütün borcunu bitirecek inşallah. Borç bittikten sonra artık belediye personelimizin yarısına yakınının maaşını bu projemizden karşılayabilecek duruma geleceğiz." şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER