HaberlerEkonomiTarım arazileri artık dijital ortamda kiralanabilecek

Tarım arazileri artık dijital ortamda kiralanabilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, âtıl tarım arazilerini üretime kazandırmak için hayata geçirdiği Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) ile âtıl tarım arazilerinin üretime kazandırılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Tarım arazileri artık dijital ortamda kiralanabilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, âtıl tarım arazilerini üretime kazandırmak için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Uygulama sayesinde hem âtıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması hem de arazi sahibinin gelir elde etmesi hedefleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, dijitalleşme kapsamında, çeşitli gerekçelerle atıl olabilecek arazilerin üretime kazandırılması için Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) platformunda tarım arazileri kiralama modülünü kullanıma sundu.

Kiraya veren ile kiralamak isteyeni dijital ortamda bir araya getiren yeni bir sitem hizmete sunulmuş oldu.

Daha fazla tarımsal üretim yapmak isteyen üreticilerimiz arazi kiralama modülü ile kiralık tarım arazilerini dijital ortamda görebilecekler. Bu sayede daha fazla üretim ve daha fazla gelir elde edebilecekler.

Tarım arazisini kiraya vermek isteyenler sisteme giriş yaparak Tapu Kadastro Bilgi Sistemleri üzerinden adına kayıtlı tarım arazilerini dijital ekranda görebilecek ve modülde istenilen bilgileri sisteme kolaylıkla girebilecek.

Bu kapsamda, tarım arazisini kiralamak isteyenler; arazisinin sulama sisteminin olup olmadığını, kuru ya da sulu tarıma uygunluğunu, geleneksel üretim, iyi tarım, organik tarım ya da örtü altı üretim mi olduğunu, araziye ekilen, ekilebilecek ürünleri ve dönüm bilgilerini sisteme kaydedecekler. Ayrıca arazinin fotoğrafını koyabilecek ve detay bilgilerini de açıklama bölümüne yazabilecek.  

İşlemler https://ditap.gov.tr web sitesi üzerinden yapılabilir.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER