HaberlerEkonomiPlastik poşette ücret değişmedi

Plastik poşette ücret değişmedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından satış noktalarında plastik poşetlerden alınan ücretler, yeni yılda da 25 kuruş olacak.

Plastik poşette ücret değişmedi

Bakanlık, plastik poşetlerden alınan ücretin değişmediğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde STK ve sektör temsilcilerinin katılımıyla yapılan Plastik Poşet Komisyonu toplantısında şu kararlar alındı.

Toplantıda, "2021 yılı plastik poşetlere uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruştur. 1 Ocak 2021'den başlayarak yıl sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olup daha az veya daha fazla ücret uygulanamaz." hükmüne yer verildi.

Plastik poşetlerin çevreye, okyanuslara ulaşması durumunda yok olması 100 ila 400 yıl sürüyor. Plastik zamanla parçalanarak mikroplastiklere dönüşüyor ve besin zincirine karışıyor.

Bundan kısa bir süre sonra Avrupa Birliği tek kullanımlık plastiklerin kullanımını yasaklamıştı. Birliğe üye ülkeler 2019 sonuna kadar kişi başına yıllık plastik tüketimini 90'a ve 2025 yılı sonuna kadar da 40 adete indirmekle yükümlü kılındı.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER