HaberlerEkonomiPlastik poşette ücret değişmedi

Plastik poşette ücret değişmedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından satış noktalarında plastik poşetlerden alınan ücretler, yeni yılda da 25 kuruş olacak.

Plastik poşette ücret değişmedi

Bakanlık, plastik poşetlerden alınan ücretin değişmediğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde STK ve sektör temsilcilerinin katılımıyla yapılan Plastik Poşet Komisyonu toplantısında şu kararlar alındı.

Toplantıda, "2021 yılı plastik poşetlere uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruştur. 1 Ocak 2021'den başlayarak yıl sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olup daha az veya daha fazla ücret uygulanamaz." hükmüne yer verildi.

Plastik poşetlerin çevreye, okyanuslara ulaşması durumunda yok olması 100 ila 400 yıl sürüyor. Plastik zamanla parçalanarak mikroplastiklere dönüşüyor ve besin zincirine karışıyor.

Bundan kısa bir süre sonra Avrupa Birliği tek kullanımlık plastiklerin kullanımını yasaklamıştı. Birliğe üye ülkeler 2019 sonuna kadar kişi başına yıllık plastik tüketimini 90'a ve 2025 yılı sonuna kadar da 40 adete indirmekle yükümlü kılındı.

İLGİLİ HABERLER

Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durumBankalararası piyasada döviz kurlarında son durumAdıyaman 2021 yılı Birinci İl İstihdam Toplantısı yapıldıAdıyaman 2021 yılı Birinci İl İstihdam Toplantısı yapıldı Elektrik üretiminde rekor kırıldıElektrik üretiminde rekor kırıldıCovid-19 salgını en çok küçük esnafı etkilediCovid-19 salgını en çok küçük esnafı etkilediMardin’de il istihdam ve mesleki eğitim kurulu toplantısı yapıldıMardin’de il istihdam ve mesleki eğitim kurulu toplantısı yapıldı
SIRADAKİ HABER