HaberlerEkonomiKurulacak 33 sera ile Diyadin ilçesi "Üretim Üssü" olması hedefleniyor

Kurulacak 33 sera ile Diyadin ilçesi "Üretim Üssü" olması hedefleniyor

Atıl durumda bulunan Diyadin Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB'nin altyapısı güçlendirilerek kurulacak olan 33 adet sera ile Diyadin ilçesi tarımda "Üretim Üssü"olması hedefleniyor.

Kurulacak 33 sera ile Diyadin ilçesi "Üretim Üssü" olması hedefleniyor

İlgili bakanlıklardan onayları alınan proje, keşif ve metraj çalışmaları sonucunda ihalesi tamamlanan, tarım potansiyelinin ortaya çıkarılarak, Serhat Kenti Ağrı'ya değer katacak ve Ağrılılara istihdam imkânı sunacak olan OSB’nin altyapısı güçlendirme çalışmaları başlıyor.

Uzun süredir üzerinde çalışılan, çok sayıda kişiye istihdam sağlayacak olan Diyadin Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesinin, gıda alanında bölgenin "Üretim Üssü" olması hedefleniyor.

Konu hakkında Ağrı Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "Diyadin ilçesinde, jeotermal kaynaklar kullanılarak domates üretimi gerçekleştirilen mevcut durumda var olan 2 adet seraya, Davut Köyü mevkiinde bin 297 dekar alana kurulacak olan 33 adet sera eklenecek. 860 dekar alana sera, geri kalanına ise sanayi, atık yönetim alanları yapılacak ve halka istihdam imkânı sağlayacak projenin tamamlanmasıyla oluşturulacak 33 adet sera ile üretim miktarı arttırılacak." ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, "Sera Organize Sanayi Bölgesi Projesi; ekonomik yönden ilin kalkınmasını destekleyecek, ülkemiz ekonomisine katma değer katacak, işsizliği azaltma noktasında önemli bir role sahip olacak ve jeotermal kaynaklarımızın etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır. "Tarım Potansiyelini Keşfet Ağrı" parolasıyla, Kadim Kent Ağrı’mızın potansiyellerine inanarak, emekle ve çaba ile ortaya konulan bu büyük proje, ilimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun." denildi.

İLGİLİ HABERLER

Ekonomik güven endeksi düştüEkonomik güven endeksi düştüÇeyrek ve gram altın fiyatları bugün ne kadar?Çeyrek ve gram altın fiyatları bugün ne kadar?Bakan Elvan: "Ekonomik Reform çalışmalarımızda sona geldik"Bakan Elvan: "Ekonomik Reform çalışmalarımızda sona geldik"Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durumBankalararası piyasada döviz kurlarında son durumSigorta prim teşviki süresi yılsonuna kadar uzatıldı Sigorta prim teşviki süresi yılsonuna kadar uzatıldı
SIRADAKİ HABER