HaberlerEkonomiGaziantep’te Ramazan pidesine ve ekmeğe zam yapılmayacak

Gaziantep’te Ramazan pidesine ve ekmeğe zam yapılmayacak

Gaziantep Pideciler Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı, kentte Ramazan pidelerine ve ekmeğe zam yapılmayacağını, fiyat ve gramajda da değişiklik olmayacağını bildirdi.

Gaziantep’te Ramazan pidesine ve ekmeğe zam yapılmayacak

İslam aleminde “On bir ayın sultanı” olarak tanımlanan mübarek Ramazan ayının gelmesine kısa bir süre kalırken vatandaşlar ekmek ve pide fiyatlarını merak ediyor.

Yaklaşan Ramazan ayı öncesi ekmeğe zam yapılıp yapılmayacağı konusu merak edilirken Gaziantep Pideciler Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı, İLKHA muhabirine, Ramazan ayında ekmeğe zammın söz konusu olmadığını söyledi.

Gaziantep’te Ramazan öncesi ekmeğe zam yapılmayacağını belirten Sarı, “Fırın sahiplerimizin girdi maliyetleri artmasına rağmen ekmeğe zam yapmıyoruz. Ekmek yine aynı fiyattan üretilecek. Ramazan pidesi de büyüklüğü ve kullanıldığı malzeme bakımından yüksek olabilir. Ama ekmeğe kesinlikle zam yok. Fırıncı esnafımız çok para kazanamasa da şu anda zam yapmayı düşünmüyoruz.” dedi.

Gazianteplilerin Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden olan Gaziantep’in kendine has pidesini zamsız yiyeceğini ifade eden Sarı, “Biz geçtiğimiz Ramazan ayında olduğu gibi tepsi yemekleri yasaklanmasın başka bir şey istemiyoruz. Çünkü tepsi yemeklerinin yasaklanması hem esnafı hem de halkı mağdur ediyor. Tepsi yemekleri, bu kentin özellikle Ramazan ayının önemli kültürüdür. Halkımız zaten tepsiyi fırına bırakıp gidiyor, piştikten sonra da yemeğini alıp evine gidiyor. Geçtiğimiz yıl hem esnafımız hem de halkımız mağdur oldu. Biz aynı mağduriyetin bu yılda yaşanmasını istemiyoruz.” diye konuştu.

Yüksek un fiyatları başta olmak üzere artan girdi maliyetlerine rağmen ekmeğe zam düşünmediklerini ve ekmek fiyatlarına zam yapılması konusunun gündemlerinde olmadığını ifade eden Sarı, 150 gram Gaziantep pidesinin bir TL 25 kuruştan satılacağını söyledi.         

İLGİLİ HABERLER

Yerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacak
SIRADAKİ HABER