HaberlerEkonomiDoğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı Van'da başladı

Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı Van'da başladı

Van'da Ajans Asya Fuarcılık tarafından bu yıl 11'incisi düzenlenen ve beş gün sürecek olan "Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı" kapılarını ziyaretçilere açtı.

Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı Van'da başladı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen fuara, çeşitli illerden 80 firma katıldı.

Fuara, Van Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Hamdullah Şevli, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, oda başkanları, firma yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler kısa bir açılış konuşması yaptı.

Daha sonra Van Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat, pandemi koşullarına dikkat edilmek kaydıyla çiftçilerin fuarı ziyaret etmelerini tavsiye ettiklerini söyledi.

Canpolat, "Çiftçilerimizin pey der pey gelip burada yeni ortaya çıkan teknolojileri, üretim tekniklerini öğrenmelerini tavsiye ediyoruz. İnşallah hem çiftçilerimiz hem ilimiz için hayırlara vesile olur. Ben fuarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

11'inci Doğu Anadolu Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı Koordinatörü Veysi Uygun ise rutin olarak düzenlenen fuara 80 firmanın katıldığını belirtti.

Tarımın insan hayatındaki önemine değinen Uygun, "Tarımın önemi günümüzde özellikle pandemi sürecinde daha çok anlaşılmıştır. Bu vesile ile tarım fuarımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Fuar boyunca Elâzığ Orman Bölge Müdürlüğü tarafından burada halka ücretsiz ceviz, badem ve sedir fidanı dağıtacak. Dışarıdan da iyi katılım var. Pandemi nedeniyle birçok ilde fuarlar iptal edilirken, ilimizde fuarlarımız devam ediyor. Bu yıl üçüncü fuarımızı düzenliyoruz. 2021 yılı içerisinde 14 fuar gerçekleştirmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol, stantları tek tek gezerek firma yetkililerinden bilgi aldı.

İLGİLİ HABERLER

Yerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacak
SIRADAKİ HABER