HaberlerEkonomiDiyarbakır'da İpekli Dokuma Üretimi kapasitesi artırıldı

Diyarbakır'da İpekli Dokuma Üretimi kapasitesi artırıldı

​Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde "İpekli Dokuma Üretimi ve Pazarlama Kooperatifi"nin ipek ve iplik üretimine katkı sağlamak için 2 makineli dokuma tezgâhı alınarak üretim kapasitesi artırıldı.

Diyarbakır'da İpekli Dokuma Üretimi kapasitesi artırıldı

Yaklaşık 5 yıl önce Kulp'a bağlı Ağaçlı Mahallesi’nde kurulan ipek-iplik üretim fabrikasında 30 kişi istihdam edilirken, ilçe genelinde 800’e yakın çiftçi ipek böceği üreticiliği yapıyor.

Türkiye’nin tek ipek üretim tesisine sahip ilçede bulunan tesisin yanı sıra Kulp merkezde de kurulan "İpekli Dokuma Üretimi ve Pazarlama Kooperatifi" bünyesinde üretim yapan kadınlar için 2 makineli dokuma tezgâhı alındı.

İlçedeki ipek dokuma üretimi kooperatifinde ipek kumaş üretiminin ahşap tezgahlarda yapılması üzerine Kulp İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinatörlüğünde Ticaret Bakanlığına sunulan proje ile 2 makineli dokuma tezgâhı kooperatife kazandırıldı.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER