HaberlerEkonomiDiyarbakır'da İpekli Dokuma Üretimi kapasitesi artırıldı

Diyarbakır'da İpekli Dokuma Üretimi kapasitesi artırıldı

​Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde "İpekli Dokuma Üretimi ve Pazarlama Kooperatifi"nin ipek ve iplik üretimine katkı sağlamak için 2 makineli dokuma tezgâhı alınarak üretim kapasitesi artırıldı.

Diyarbakır'da İpekli Dokuma Üretimi kapasitesi artırıldı

Yaklaşık 5 yıl önce Kulp'a bağlı Ağaçlı Mahallesi’nde kurulan ipek-iplik üretim fabrikasında 30 kişi istihdam edilirken, ilçe genelinde 800’e yakın çiftçi ipek böceği üreticiliği yapıyor.

Türkiye’nin tek ipek üretim tesisine sahip ilçede bulunan tesisin yanı sıra Kulp merkezde de kurulan "İpekli Dokuma Üretimi ve Pazarlama Kooperatifi" bünyesinde üretim yapan kadınlar için 2 makineli dokuma tezgâhı alındı.

İlçedeki ipek dokuma üretimi kooperatifinde ipek kumaş üretiminin ahşap tezgahlarda yapılması üzerine Kulp İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinatörlüğünde Ticaret Bakanlığına sunulan proje ile 2 makineli dokuma tezgâhı kooperatife kazandırıldı.

İLGİLİ HABERLER

Yerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacak
SIRADAKİ HABER