HaberlerEkonomiÇöplerden üretilen enerjiyle 14 bin haneye elektrik veriliyor

Çöplerden üretilen enerjiyle 14 bin haneye elektrik veriliyor

Günde ortalama 530 ton çöpün getirildiği entegre katı atık tesisinde, son teknolojik makinelerle ayrıştırılan çöplerden elde edilen biyogaz, elektrik enerjisine dönüştürülüyor.

Çöplerden üretilen enerjiyle 14 bin haneye elektrik veriliyor

"Vahşi depolama" yapılan bölgede, görüntü kirliliğinin önlenmesini ve çevreye yayılan kötü kokunun giderilmesini sağlayan çevreci proje sayesinde, çöpten elde edilen enerjiyle 14 bin haneye elektrik verilmeye başlandı.

Çöplerden üretilen enerjiyle 14 bin haneye elektrik veriliyor

Van-Özalp Karayolunda bulunan katı atık entegre tesisine giden Van Valisi Mehmet Emin Bilmez burada incelemelerde bulundu.

Çöplerden üretilen enerjiyle 14 bin haneye elektrik veriliyor

Tesisi gezen Vali Bilmez, tesis hakkında Edremit Kaymakamı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhammet Fuat Türkman ve Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Serkan Başdinç'ten bilgi aldı. 

Yapılan tesis sayesinde kentin çöp sorununu tamamen ortadan kaldırdıklarını belirten Vali Bilmez, "Kent merkezine çok yakın bir yerde 3 milyon metreküp vahşi depolama alanı vardı. Mevcut yerin ıslah edilmesini sağladık. İkinci aşamada ise kentin tüm çöpünü bu merkezde ayrıştırıp ekonomiye kazandırmayı planladık. Artık Van'ın çöpünden gelir elde ediyoruz ve elde edilen enerjiyle de 14 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyoruz" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER