HaberlerEkonomiBölgede fiyatı en fazla artan ürün mandalina oldu

Bölgede fiyatı en fazla artan ürün mandalina oldu

TRC3 bölgesinde bulunan Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak’ta ocak ayında geçen aya göre fiyatı en fazla artan ürün yüzde 49,92’lik artışla mandalina oldu.

Bölgede fiyatı en fazla artan ürün mandalina oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Siirt Bölge Müdürlüğü, Ocak Ayı Tüketici Fiyat Endeksi sonuçlarını paylaştı. Bölge Müdürü Ercüment Toka tarafından verilen bilgiye göre, Türkiye genelinde TÜFE'de 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,68, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,68, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,97 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,53 artış gerçekleşti.

Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak illerinden oluşan TRC3 bölgesinde 2021 Ocak ayında Tüketici Fiyatları Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 1,25 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,25 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,44 artış ve on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 12,44 artış gerçekleştiği kaydedildi.

Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak (TRC3) Bölgesinde Ocak ayında geçen aya göre fiyatı en fazla artan ürün yüzde 49,92’lik artışla mandalina oldu. Bu ürünü yüzde 27,44’lük artışla patlıcan,  yüzde 15,29’luk artışla süt, yüzde 12,40’lık artışla salatalık ve yüzde 9,78’lik artışla bira takip etti.

Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak (TRC3) Bölgesinde Ocak ayında geçen aya göre fiyatı en çok düşen ürün karnabahar oldu. Ocak ayında karnabaharın fiyatı yüzde 41,60 düşerken, bu ürünü fiyatı yüzde 19,98 düşen domates, fiyatı yüzde 13,81 düşen bot (çocuk için), fiyatı yüzde 11,47 düşen kazak (kadın için) ile fiyatı yüzde 6,30 düşen yumurta izledi.

İLGİLİ HABERLER

Yerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacak
SIRADAKİ HABER