HaberlerEkonomiBitlis’te süt ve süt ürünleri için açılan tesislerde 2 bin işçi istihdam ediliyor

Bitlis’te süt ve süt ürünleri için açılan tesislerde 2 bin işçi istihdam ediliyor

Bitlis Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyetini sürdüren Süt ve süt ürünleri fabrikası kısa sürede günlük kapasitesini 160 tona yükselterek, ihracat yapmayı hedefliyor.

Bitlis’te süt ve süt ürünleri için açılan tesislerde 2 bin işçi istihdam ediliyor

Tarım ve hayvancılıkta markalaşan Bitlis'te, son yıllarda açılan tesislerde gençler istihdam ediliyor.

Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, OSB’de Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında 18 tesise destek verdiklerini belirtti.

Bitlis'te bitkisel ve hayvansal ürün işleme tesisleri anlamında toplamda 131 adet tesis yaptıklarını dile getiren Çelik "Tarım ve Orman Bakanlığımızın 2006 yılından beri uyguladığı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında bugüne kadar ilimizde bitkisel ürün işleme, hayvansal ürün işleme tesisleri anlamında toplamda 131 adet tesis yaptık. Bu program kapsamında vatandaşlarımıza yüzde 50 hibe desteği sağlıyoruz. 2020 yılında Bitlis’te toplamda 36 proje müracaatı aldık. Bunlardan 26’sı Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygun görüldü. Bunların inşaat ve mekanizasyon işlerini tamamladık." dedi.

Bitlis'te yıllık yaklaşık 140 bin ton süt üretimi yapılmaktadır

Yıllık yaklaşık 140 bin ton süt üretimi yaptıklarını ve bu tesislerde yaklaşık 2 bin kişiye istihdam sağladıklarının altını çizen Çelik, şunları söyledi:

İçinde bulunduğumuz tesis, 2020 yılında tamamlanarak üretime başlayan bir tesisimizdir. Bakanlığımızdan çiftçilerimiz ve üretici kardeşlerimize 70 milyon TL’ye yakın bir hibe desteği verilmiştir. Bitlis OSB alanında 18 adet tesis yaptık. Bunun 6 tanesi süt ve süt ürünleri işleme tesisidir. Bitlis tarım ve hayvancılık kentidir. İlimizde her yıl 140 bin tona yakın süt üretimi mevcuttur. Bunun da 20 bin tonu sanayi tesislerinde işlenmek üzere bu tür tesislerimiz tarafından alınmaktadır. Bu tesislerimizde süt, yoğurt, kaymak ve peynir çeşitleri üretilmektedir. Emeği geçen tüm arkadaşlarımızı kutluyorum.

İşletme sahibi Nevzat Ava, salgın nedeniyle üretimlerinde düşüş yaşansa da günlük ortalama 5 ton yoğurt ürettiklerini, önümüzdeki günlerde kapasite artırımına giderek, 30 tona yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik ile birlikte üretim tesislerini gezen Nevzat Ava, 12 personeli istihdam ettiklerini, bugünlerde sadece yoğurt üretimi yaptıklarını, önümüzdeki günlerde süt, ayran ve peynir çeşitlerini de üreterek ihracata yöneleceklerini söyledi.

Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB), bin metrekare alanda üretim tesislerini kurduklarını, tesisi kurarken Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programından da faydalandıklarını dile getiren Ava, yaptıkları protokollerle ürünlerini önümüzdeki günlerde yurt dışına da ihraç edeceklerini söyledi.

İLGİLİ HABERLER

Yerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacak
SIRADAKİ HABER