HaberlerEkonomiBatman, lobi faaliyetlerinde Mardin ve Şırnak’ın gerisinde

Batman, lobi faaliyetlerinde Mardin ve Şırnak’ın gerisinde

Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak illerini kapsayan TRC-3 Bölgesi’nde hizmet veren Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, Batman’da görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya gelerek ajansın çalışmalarını anlattı.

Batman, lobi faaliyetlerinde Mardin ve Şırnak’ın gerisinde

Batman’ın büyük bir potansiyelinin olduğunu ancak lobi eksikliğinden dolayı bu potansiyelin faaliyete geçemediğini belirten Alanlı, kentin lobi faaliyetleri konusunda yetersiz olduğunu söyledi.

Batman’ın lobi faaliyetlerinde Mardin ve Şırnak’ın gerisinde olduğunu vurgulayan Alanlı, lobi faaliyetlerinde yetersiz olduğu için şehrin sorunlarının çözümü konusunda istenilenin elde edilemediğini belirtti.

Alanlı “Diğer dört ile baktığımız zaman hem insan kalitesi anlamında, dinamiklik anlamında hem de il nüfusu anlamında Batman’ın potansiyeli çok yüksek bir il. Ama Batman’ın şöyle bir sıkıntısı var: Koordinasyon sıkıntısı var. Tek bir sesin çıkıp da bir lobi yapma sıkıntısı var. Mardin’i düşünün. Mardin’in nüfusu şu anda merkez olarak yaklaşık 170 bin. Ya da Şırnak’ı düşünelim. 170 bin nüfuslu bir yerden bahsediyoruz ama Batman’ın lobisinden daha fazla bir araya gelip, tek ses çıkartıp ilin ihtiyaçlarıyla ilgili taleplerini ilgili yerlere iletebiliyorlar. Batman’ın şu an için bence en büyük eksikliği budur. Eşgüdüm ve koordinasyon olursa zaten buranın potansiyeli var, ben Batman’ın daha da ileriye gideceğini düşünüyorum.” dedi.

“Hasankeyf’e yatırım yapıyoruz”

Turizm faaliyetlerine de ağırlık verdiklerini anlatan Alanlı, tarihi Hasankeyf ilçesinde yapacakları projelerinden de bahsetti.

Alanlı “Biz şu anda turizm tarafına ağırlık vermeye başladık. Mezopotamya markası adı altında Hasankeyf’e yatırım yapıyoruz. Hasankeyf’te bu sene fizibilitesini yaptığımız eski kalenin olduğu yerin turizme kazandırılması için Valilik ve Kaymakamlıkla ortak çalışma içerisindeyiz. Hasankeyf’in büyük bir potansiyeli var.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER