HaberlerEkonomiASKON Batman Şube Başkanı Nasıroğlu’ndan faiz tepkisi

ASKON Batman Şube Başkanı Nasıroğlu’ndan faiz tepkisi

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Batman Şube Başkanı Mehmet Selman Nasıroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası (MB) Para Politika Kurulu tarafından politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 19’a çıkarmasını değerlendirdi.

ASKON Batman Şube Başkanı Nasıroğlu’ndan faiz tepkisi

Faizin üreticiye ciddi anlamda yük yüklediğini belirten ASKON Batman Şube Başkanı Nasıroğlu “Yatırıma ve yatırımcıya ihtiyacımız olduğu bir ortamda faiz artışı yaşanması üreticiye ciddi anlamda yük yüklemektedir. Merkez Bankası enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki riskler dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar veriliğini belirterek politika faizini baskılayıcı unsur olarak arttırma yönünde karar verdi.” dedi.

Faizin olduğu ortamda yatırımdan bahsetmenin çok zor olduğunu vurgulayan Nasıroğlu “Ülke olarak istihdamın artması, ekonomi çarklarının hızlanması açısından yatırım ve harcamalara ihtiyacımız var. Faizler yukarı yönde olduğu sürece yatırımcı ve yatırımdan bahsetmek çok zor. Yaklaşık bir yılı aşkındır yatırımcı esnaf en önemlisi hane halkı ve küçük esnaf pandemi döneminde sıkıntı çekmektedir. Yatırım yapmak isteyen de riske girmeyi tercih etmeyip cazip faizle işin kolayına kaçmayı tercih eder. Yüzde 19’a çıkan bir politika faizi bu alanda bizi ayrı bir kategoriye sokuyor. Dünyanın gelişmiş ülkeleri eksi değerlerde faiz politikası yürütürken, bizde faiz yükseltilmesi can sıkıcıdır, ivedilikle faizlerin olması gereken değerlere çekilmesi gerekir.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Yerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacak
SIRADAKİ HABER