HaberlerEkonomiASKON Batman Şube Başkanı Nasıroğlu’ndan faiz tepkisi

ASKON Batman Şube Başkanı Nasıroğlu’ndan faiz tepkisi

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Batman Şube Başkanı Mehmet Selman Nasıroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası (MB) Para Politika Kurulu tarafından politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 19’a çıkarmasını değerlendirdi.

ASKON Batman Şube Başkanı Nasıroğlu’ndan faiz tepkisi

Faizin üreticiye ciddi anlamda yük yüklediğini belirten ASKON Batman Şube Başkanı Nasıroğlu “Yatırıma ve yatırımcıya ihtiyacımız olduğu bir ortamda faiz artışı yaşanması üreticiye ciddi anlamda yük yüklemektedir. Merkez Bankası enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki riskler dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar veriliğini belirterek politika faizini baskılayıcı unsur olarak arttırma yönünde karar verdi.” dedi.

Faizin olduğu ortamda yatırımdan bahsetmenin çok zor olduğunu vurgulayan Nasıroğlu “Ülke olarak istihdamın artması, ekonomi çarklarının hızlanması açısından yatırım ve harcamalara ihtiyacımız var. Faizler yukarı yönde olduğu sürece yatırımcı ve yatırımdan bahsetmek çok zor. Yaklaşık bir yılı aşkındır yatırımcı esnaf en önemlisi hane halkı ve küçük esnaf pandemi döneminde sıkıntı çekmektedir. Yatırım yapmak isteyen de riske girmeyi tercih etmeyip cazip faizle işin kolayına kaçmayı tercih eder. Yüzde 19’a çıkan bir politika faizi bu alanda bizi ayrı bir kategoriye sokuyor. Dünyanın gelişmiş ülkeleri eksi değerlerde faiz politikası yürütürken, bizde faiz yükseltilmesi can sıkıcıdır, ivedilikle faizlerin olması gereken değerlere çekilmesi gerekir.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER