HaberlerEkonomiAsgari ücret görüşmelerinde heyetler bugün sunum yapacak

Asgari ücret görüşmelerinde heyetler bugün sunum yapacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmalarında bugün, TİSK heyeti ekonomik ve sosyal görünüme ilişkin görüşlerini sunacak.

Asgari ücret görüşmelerinde heyetler bugün sunum yapacak

7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında süreç devam ediyor.

İlk toplantısını çevrim içi düzenleyen komisyon, işveren heyeti ev sahipliğindeki ikinci toplantısını da aynı yöntemle bugün yapacak. Toplantıda, TİSK heyeti ekonomik ve sosyal görünüme ilişkin görüşlerini sunacak.

Asgari ücreti, 5'er kişiden oluşan işçi, işveren ve devlet temsilcisi 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

İşveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor.

Asgari ücret 2020 yılı için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak uygulanıyor.

İLGİLİ HABERLER

Dolar - Euro bugün ne kadar?Dolar - Euro bugün ne kadar?İnşaat maliyet endeksi azaldıİnşaat maliyet endeksi azaldıİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiİşsizlik şubat ayında yüzde 13,4 olarak gerçekleştiBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladıBakanlık patates ve kuru soğan alımına başladı40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi40 mesleğe daha belge zorunluluğu getirildi
SIRADAKİ HABER