HaberlerEkonomiAsgari ücret artışından memnun olanda var olmayanda

Asgari ücret artışından memnun olanda var olmayanda

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 Yılı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 4'üncü toplantısında 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücretin; brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olduğunu duyurdu.

Asgari ücret artışından memnun olanda var olmayanda

Asgari ücrete yapılan zammın hayat pahalılığı karşısında yetersiz olduğunu savunanlar kadar, ülke şartlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini de savunan halk, asgari ücretlilerden vergi alınmamasının daha makul bir tablo ortaya çıkaracağını belitti.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartların göz ardı edilmemesi gerektiğini kaydeden Ayhan Yıldırım, zamların ve vergilerin işverene yükletilmesinin de adaletsizlik olduğunu belirtti.

"Zam yapıldıkça fabrikalar işçi çıkarmak zorunda kalıyor"

"Asgari ücrete günümüz şartlarında 2 bin 825 TL yapılmış olmasını az buluyorum, ama ülke şartları da belli bunu da göz önünde bulundurmak lazım." diyen Ayhan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

Gönül ister ki asgari ücret 3 bin TL'nin de üzerinde olsun ama şu durumu da göz ardı etmemek lazım, asgari ücrete zam yapıldığında işletmeler ve fabrikalar girdi maliyetlerinin yükselmesi nedeni ile işçi çıkarmak zorunda kalıyor, çünkü gideri karşılayamıyor. İşçi çıkarıldığı zaman işsizlik artıyor, ondan dolayı bu şartlarda bu zammın yapılmış olması idealdir. Devletin bu konuda yapması gereken asgari ücretliden vergi almaması, böylesi daha güzel olurdu.

Mehmet Selim Doğan ise asgari ücretteki artış hakkında şunları söyledi:

Ülkenin ekonomik şartları çok iyi değil, mide bulandırıcı bir zam bekliyordum ki oda oldu. Takip edip ne kadar olmuş diye açıp incelemedim bile. Geçen yıl 5 TL'ye aldığımız ürün bu yıl 10 TL. Neden asgari ücrete de ona göre bir zam yapılmıyor ki. Her şeye yüzde yüze varan zamlar yapılınca asgari ücrete istenilen zam yapılmadı maalesef.

Tekin Aras, "Asgari ücretin 2 bin 825 TL olmasını olumlu buluyorum. Bu maaşla geçimini rahatlıkla yapabilen var, yapamayan var. Bekar için uygun bir maaş ama evli bir asgari ücretli için bazen yeterli olmayabiliyor." dedi.

"Her şeye zam geldiği sürece bu ücret yetmez asla"

2 bin 825 TL'nin giderler karşısında yeterli olamadığını kaydeden Serhat Oğur, "2 bin 825 TL kime yetecek ki, nüfusu kalabalık olan aileler var, bu 2 bin 825 TL'yi kiraya mı, ev masrafına mı, faturalara mı verecek? Yetmez ki. Her şeye zam geldiği sürece bu ücret yetmez asla. Kişi var emeklidir geçinemiyor, asgari ücrete zam yapılıyorsa ürünlere yapılan zamlar göz önünde bulundurulmalı. Eğer bu kadar düşük miktarda asgari ücrete zam yapılıyorsa, ürünlere fahiş fiyatta zam yapılmamalı o zaman. Kış mevsimindeyiz doğalgaz faturası yüksek geliyor, kişi 800 TL doğalgaza verecek, bin TL kiraya, geriye kalan bin TL, ne yapacak bu parayla." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Yerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacak
SIRADAKİ HABER