HaberlerEkonomiAdıyaman'da hurma hasadı başladı

Adıyaman'da hurma hasadı başladı

​Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde “Cennet Meyvesi” olarak adlandırılan Trabzon hurması hasadı başladı.

Adıyaman'da hurma hasadı başladı

Bağlarbaşı köyünde Muhterem Teymur’a ait bahçede tamamen organik olarak yetiştirilen hurmalar, ağaç başına ortalama 100 kilogram meyve veriyor.

Vali Mahmut Çuhadar, Gölbaşı Kaymakamı Mutlu Köksal ve ilçe yöneticileri ile birlikte Gölbaşı ilçesine bağlı Bağlarbaşı köyüne giderek hurma üreticisi Muhterem Teymur adlı çiftçinin bahçesinde Trabzon hurması hasadına katıldı.  

Gölbaşı ilçesinin ürün çeşitliliği bakımından zengin ve hurma üretimi için her yönüyle elverişli olduğunu kaydeden Vali Çuhadar, “Birçok ürünün ticari manada, kapama bahçe olarak yetiştirildiği Adıyaman’da meyvecilik sektörü hızla gelişmeye devam ediyor. Daha önce badem, fıstık, ceviz ve nar hasadından sonra bugün de Trabzon hurması hasadını gerçekleştiriyoruz. Her hurma ağacı ortalama 100 kg ürün veriyor. Çiftçilerimiz bu yıl dekar başına 3 ton ürün bekliyor. Burada tamamen doğal olarak yetişen Trabzon hurmasının katma değerini ve kalitesini artırmak amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Valiliğimiz işbirliğinde Gölbaşı ilçemizde Gölbaşı Meyve Kurutma ve Paketleme Tesisi Projesini hayata geçiriyoruz.? Bu sayede hem çiftçilerimiz hem de Adıyaman ekonomisi kazanmış olacak. Bu proje ile üreticimizin bütçesine daha fazla katkı sağlamak istiyoruz. Sezonun hayırlı ve üreticilerimize bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Covid-19 salgını en çok küçük esnafı etkilediCovid-19 salgını en çok küçük esnafı etkilediMardin’de il istihdam ve mesleki eğitim kurulu toplantısı yapıldıMardin’de il istihdam ve mesleki eğitim kurulu toplantısı yapıldıMalatya'da "İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu" toplantısı gerçekleştirildiMalatya'da "İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu" toplantısı gerçekleştirildi120 firmaya 3 milyon 595 bin lira idari para cezası120 firmaya 3 milyon 595 bin lira idari para cezası2019'un il bazında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla verileri açıklandı2019'un il bazında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla verileri açıklandı
SIRADAKİ HABER