HaberlerToros Yağmur Liseleri öğrencileri asırlık Osmanlıca kitapları inceledi

Toros Yağmur Liseleri öğrencileri asırlık Osmanlıca kitapları inceledi

Antalya'da Toros Eğitim Kurumları bünyesinde veren Toros Yağmur Liseleri Osmanlıca Kulübü öğrencileri asırlık kitaplarla tarih yolculuğuna çıktı. Daha önce hamsi balığının özelliklerini Osmanlıca kitaptan öğrenen öğrenciler, Müdür...

Toros Yağmur Liseleri öğrencileri asırlık Osmanlıca kitapları inceledi
Antalya'da Toros Eğitim Kurumları bünyesinde veren Toros Yağmur Liseleri Osmanlıca Kulübü öğrencileri asırlık kitaplarla tarih yolculuğuna çıktı.

Daha önce hamsi balığının özelliklerini Osmanlıca kitaptan öğrenen öğrenciler, Müdür Yardımcısı ve Osmanlıca Kulübü Öğretmeni Özer Sevim'in çoğu 100 yaşına yaklaşan Osmanlıca kitapları inceledi. Etkinlik kapsamında kitapları karıştıran öğrenciler, sayfaların arasında unutulmuş takvim yapraklarına, makbuzlara, el yazısı ile alınmış özel notlara rastladı.

Öğrencilerin Osmanlıca ile ilgili son iki yılda çok yol kat ettiğini belirten Özer Sevim, şunları söyledi: "Geçen yıl kurulan bu kulüpte öğrencilerimiz Osmanlıca kültürünün ne olduğu, yaşayış biçimleri, giyim tarzları, aile yapısı ve sosyal ilişkileri gibi konularda bilgilendirildi. Antalya’nın tarihi sokakları ve çarşısını gezerek Osmanlı dönemindeki yaşamlara ait izler aradılar. Müze gezisi, Osmanlıca yazılmış Hamsiname adlı kitaptan esinlenerek Hamsi Günü etkinliği, Osmanlıca gazete ve pano çalışmaları yaptılar. En son kitaplığımda arşiv niteliği taşıyan 100 yıla yakın ya da biraz daha uzak olan Osmanlıca eserlerle tarihi bir yolculuğa çıktılar. Sergilenen kitapları okumaya ve anlamaya çalıştılar. Osmanlıca konusunda öğrencilerimizin bilgi dağarcıkları her geçen gün daha çoğalıyor ve bizleri yeni çalışmalara yönlendiriyor."

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER