HaberlerSokak hayvanları mobil araç ile kısırlaştırılıyor

Sokak hayvanları mobil araç ile kısırlaştırılıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi, mobil araç ile sokak hayvanlarına kısırlaştırma ve aşılama çalışması gerçekleştiriyor. Belediye Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından 6 ilçeyi kapsayan ‘Sahipsiz Sokak Hayvanlarını...

Sokak hayvanları mobil araç ile kısırlaştırılıyor
Malatya Büyükşehir Belediyesi, mobil araç ile sokak hayvanlarına kısırlaştırma ve aşılama çalışması gerçekleştiriyor.

Belediye Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından 6 ilçeyi kapsayan ‘Sahipsiz Sokak Hayvanlarını Kısırlaştır, Aşıla, Yerinde Yaşat’ projesi başlatıldı. Proje çerçevesinde mobil kısırlaştırma aracı ile aşılama ve kısırlaştırma çalışması başlatıldı. 6 ilçede 650 sokak köpeğinin kısırlaştırılarak aşılanması hedefleniyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Veteriner Şube Müdürü Sami Altaş, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereklerine göre işlem yaptıklarını belirtti. Altaş, “Tespit ettiğimiz sokak hayvanları ile ilgili sorunu olan 6 ilçemizde bu çalışmayı hizmet alımı şeklinde yapmaktayız. Yetkili firma bu hayvanları toplayıp kısırlaştırıyor, kuduz aşılarını yapıyor ve işaretleyip, kulak küpelerini takarak tekrar alındıkları ortama bırakıyor. Bu çalışmamız 650 sokak hayvanı için yapılmaktadır. İlk olarak Darende ilçesinde çalışma yapıyoruz.” dedi.

Darende Belediye Başkan Vekili Durmuş Doğan da sokak hayvanlarının insanlara zarar vermemesi için yapılan bir çalışmanın yerinde bir uygulama olduğunu ifade etti.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER