HaberlerSAMED, üyelerine kent müzesini gezdirdi

SAMED, üyelerine kent müzesini gezdirdi

Samsun Memurlar Derneği (SAMED) yönetim kurulu üyeleri, Samsun Kent Müzesi’ni gezdi. “Yaşadığımız kenti gezelim tanıyalım” etkinliği kapsamında daha önce ilçeleri rehberler eşliğinde gezen dernek üyeleri şimdi ise kentin geçmişi...

SAMED, üyelerine kent müzesini gezdirdi
Samsun Memurlar Derneği (SAMED) yönetim kurulu üyeleri, Samsun Kent Müzesi’ni gezdi.

“Yaşadığımız kenti gezelim tanıyalım” etkinliği kapsamında daha önce ilçeleri rehberler eşliğinde gezen dernek üyeleri şimdi ise kentin geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak için kent müzesine gezi düzenledi. Gezi çıkışında gördüklerinden oldukça etkilendiklerini ve mutlu olduklarını belirten SAMED Yönetim Kurulu Başkan Muhsin Bayrak, “Her yönüyle iyi düşünülmüş bir düzenlemeyle geçmişten günümüze Samsun’u anlatan ve kent tarihini anlama bilinci uyandıran bir müze. Kent ekonomisinde yer tutan tarım, tütüncülük, balıkçılık gibi faaliyetlerin gerek resim gerekse figürlerle canlandırmaları yapılmış ve bu faaliyetlerde kullanılan alet, donanımlardan bulunduğu sergi ile salonlar, tarihi belirgin bir şekilde ortaya koymuş. Kronolojik kent tarihi bilgileriyle, tarih boyunca derin izler bırakan olayların hatıraları yansıtılmış, kentin gelişimi ortaya konmuş ve yönetici olarak kent gelişimine yön vermiş insanlar hatırlatılmış. Dışarıdan gelenleri kent tarihinde kısa bir yolculuğa çıkarırken kentli olup dede ve ninelerinin hatıralarından ya da orta yaşın üzerinde olup ta bizzat işi yapmış olanları da özlem duydukları eski günlere götürüyor.” diyerek müze hakkındaki izlenimlerini ifade etti.

Müzedeki eserlerden çok etkilendiklerini belirten üyeler ise, “Tarihin yeni nesillere aktarılması açısından bunu çok önemli görüyoruz. Bu müze projesini üreten, bu hale getirilmesi için katkı ve çalışmalarda bulunan herkesi yürekten kutluyoruz. Bütün üyelerimizin ve Samsun halkının aileleriyle birlikte mutlaka burayı ziyaret edip gezmelerini tavsiye ediyoruz.” diye duygu ve düşünlerini dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER