HaberlerOrdu köylüsüne köy yumurtası alternatifi

Ordu köylüsüne köy yumurtası alternatifi

Ordu Altınordu Ziraat Odası'nın köy tavuğu projesini; Bafra heyeti yerinde gördü. Heyette; Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, Yeşil Küre Organik Ürünler Sahibi Ahmet Aydın, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör Yavuz,...

Ordu köylüsüne köy yumurtası alternatifi
Ordu Altınordu Ziraat Odası'nın köy tavuğu projesini; Bafra heyeti yerinde gördü. Heyette; Bafra Ziraat Odası Başkanı Sait Karagöl, Yeşil Küre Organik Ürünler Sahibi Ahmet Aydın, Çarşamba Ziraat Odası Başkanı İsmail Güngör Yavuz, Bafra Ziraat Bankası Müdürü Kenan Bayraktar yer aldı.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt ziyarette yaptığı açıklamada,’’Başta fındık üreticileri olmak üzere yöredeki çiftçilere ek gelir sağlayacak "Tavukçuluk projesinin ortaya çıkışının sebebi, fındıkta oluşan zirai don. Fındıkta don oluşması sonucu bir afet meydana geldi. Hal böyle olunca üreticilerimiz büyük oranda zarara uğradı. Bu nedenle köy tavukçuluğu projesi geliştirdik. Proje ile yeri müsait olan, işletmecilik yapmak ve ek gelir elde etmek isteyen çiftçilere her türlü desteği ziraat odası olarak veriyoruz. Üreticilere 80 metrekare kapalı alan, bin metrekare açık alan olacak şekilde bir proje sunduk. İlk etapta 300 tavuklu bir proje bu. Üreticilerimize bankalarda uzun vadeli kredi kullandırmak kaydıyla yardımcı olacağız. Bugün herkesin fındık ya da kivi bahçesi var. Bu bahçelerde rahatlıkla üretim yapılabilir. 80 metrekare yeri ve 300 tavuğu bulunan üreticilerimizin aylık 2 bin lira yan geliri olacak. Bu da başta fındık üreticisi olmak üzere çiftçilerimizi çok rahatlatacak. Bunun hesabını yaparak yola çıktık. İnşallah fındık üreticisi zirai donun zararlarını köy tavukçuluğu ile asgariye indirmiş olacak." dedi.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER