Haberlerİzmir Büyükşehir Meclisi'nde yeni ulaşım sistemi tartışıldı

İzmir Büyükşehir Meclisi'nde yeni ulaşım sistemi tartışıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kasım ayı 7. olağan meclis toplantısı yapıldı. Başkan Aziz Kocaoğlu’nun yönettiği toplantıya, yeni ulaşım sistemi tartışmaları damga vurdu. Ayrıca ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı mali...

İzmir Büyükşehir Meclisi'nde yeni ulaşım sistemi tartışıldı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kasım ayı 7. olağan meclis toplantısı yapıldı. Başkan Aziz Kocaoğlu’nun yönettiği toplantıya, yeni ulaşım sistemi tartışmaları damga vurdu. Ayrıca ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı mali performans programı ve 2005 yılı gelir gider bütçe tasarısı kabul edildi.

Toplantıda söz alan AK Parti'li meclis üyeleri, yeni ulaşım sistemini eleştirerek, aktarma sisteminden vazgeçilmesini istedi. AK Parti Grup Başkan Vekili Bilal Doğan, Başkan Kocaoğlu’na, “Birlikte otobüsle seyahat edelim.” önerisi getirdi. Doğan, “Belediyenin, ‘Düğüm çözülüyor’ sloganıyla başlattığı yeni aktarma uygulaması, tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Bırakın yaşlı ve engellileri, genç insanların bile tepkisine neden olmuştur. Vapur ve İZBAN’da sağlıklı aktarma yapılamıyor. Bu söylediklerimi gözleriyle görmek isteyenler, saat 17.30-19.00 arasında otobüse binsin. Dolu otobüslerle gelen insanları. başka otobüslere bindirmeye çalışıyorsunuz. Sayın başkan, arzu ederseniz birlikte belediye otobüs yolculuğu yapabiliriz.” dedi.

'DOĞRUDAN ELEKTRİKLİ SİSTEME GEÇECEĞİZ'

Yeni ulaşım sistemiyle ilgili eleştirilere cevap veren Başkan Kocaoğlu ise, “Ulaşım sistemi sürekli büyüyor. Yanlış hesaplar yapıyorsunuz. Önemli olan, lastik tekerlekli sistemin süresinin kısaltılmasıdır. Yakıttan tasarruf için bu iş yapılmamıştır. Madem ki İzmir, ulaşımda günlük yolcunun yüzde 30’unu raylı sistemle yapıyor. Madem ki TCDD’nin harcadığını başımızın üstüne koyup merkezî hükümetten destek almadan raylı sistemi arttırdıysak, burada biraz el insaf diyerek düşünmek gerekiyor. Konuşacağız ama mantık hatası yapmayacağız. Kapalı durakları olmayan yerler, durak yapılacak yerleri olmayan alanlardır. Körüklü otobüsler, alçak tabanlı ve klimalı otobüslerin sayısı hiçbir kentte İzmir kadar yoktur. Biz buraya geldiğimizde 12 tane engelli aracı vardı, bir tane klimalı araç yoktu. Metro çekerlerinde klima yoktu. Sonradan taktık, otobüslerin sayısını arttırdık. ESHOT’ta ilke kararı aldık, bundan sonra zorunlu olmadıkça elektrikli olmayan otobüs almayacağız. Doğrudan elektrikli sisteme geçeceğiz.” diye konuştu.

AKTARMALI SİSTEM

Aktarmalı ulaşım sistemine yönelik eleştirileri de cevaplayan Kocaoğlu, “Aktarmalı sistem geliştirilerek, eksikleri hataları giderilerek sürdürülecektir. Her proje gibi çocukluk hastalıkları olacaktır, bunu da sürekli takip ediyoruz. ESHOT, yaklaşık 350-400 milyon TL arasında yıllık zarar etmektedir. Niye zarar ediyor? Kamu görevi görüyor. Seçimden hemen önce 65 yaş düzenlemesi yapıldı. Bunun parasını kim veriyor? Engellinin parasını kim veriyor? Öğrenciye indirimi kim yapıyor? Biz 2 TL’ye bilet satıyoruz. İndirimler, bedavası eklendiğinde 95 kuruş elde ediyoruz. Bu bizim elimizde olan bir şey değildir. Bu durumdan herkes mağdur. İstanbul ve Ankara da sistemi götüremiyor. Bu, ulaşımın gerçeğidir.” diye konuştu.

Görüşmelerin ardından ESHOT’un 2015 yılı mali performansı ve gelir gider bütçesi, AK Parti'li üyelerinin ret oyuna karşılık CHP ve MHP’li üyelerle Bağımsız Meclis Üyesi Yusuf Kenan Çakar’ın olumlu oylarıyla oyçokluğuyla kabul edildi.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER