Haberlerİz bıraktıkları Gediz’de isimleri ölümsüzleşti

İz bıraktıkları Gediz’de isimleri ölümsüzleşti

Gediz Üniversitesi, bir vefa örneğine sahne oldu. Bir yıl önce görevi başında yaşamını yitiren Ekonomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Güran ve 2010’da elim bir olay sonucu hayatını kaybeden üniversitenin mimarı Yavuz Selim Barbaros’un...

İz bıraktıkları Gediz’de isimleri ölümsüzleşti
Gediz Üniversitesi, bir vefa örneğine sahne oldu. Bir yıl önce görevi başında yaşamını yitiren Ekonomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Güran ve 2010’da elim bir olay sonucu hayatını kaybeden üniversitenin mimarı Yavuz Selim Barbaros’un isimleri ölümsüzleştirildi. Prof. Dr. Güran’ın ismi ders işlediği en büyük amfiye, yüksek mimar Barbaros’un ismi de gösteri merkezine verildi. Düzenlenen törene aileleri, yakınları, arkadaşları, Gediz Üniversitesi çalışanları ve öğrencileri katıldı. Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, hem Güran’ın hem de Barbaros’un silinmez izler bıraktığını söyledi.

Prof. Dr. Çevik, anılarını ve isimlerini yaşatmak, gençlere de vefanın önemini aşılamak istediklerini dile getirerek, “Her ikisi de sadece bizim için değil, ülkemiz için de yeri doldurulmaz iki değerdi. Prof. Dr. Güran, hocaların hocası olmuş kıymetli bir bilimadamı ve iktisatçıydı. 1970’li yıllardan bu yana dostum, kardeşimdi. Yavuz Selim Barbaros da genç yaşta İzmir’de, Ankara’da ve Manisa’da birçok önemli projeye imza atmış, başarılı bir mimardı. Modern kampüsümüzün her karışında onun emeği var, bu eseriyle kalbimizde yaşıyor. Onları asla unutmadık ve de unutturmayacağız. Vefayı öğretmek, değerleri yaşatmak, kadir kıymet bilmek önce bir eğitim kurumuna düşer. Prof. Dr. Nevzat Güran ve Yavuz Selim Barbaros gibi iki değerli insanın izlerini taşıyan Gediz Üniversitesi’nin, işte bu bilinçte gençler yetiştirmesini hedefliyoruz. Kaybettiğimiz iki değeri özlemle anarken en anlamlı ve önemli eğitimi verdiğimizi, bir vefa dersi işlediğimizi düşünüyorum.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER