HaberlerHer yağmurda su baskını ve sel korkusu yaşıyorlar

Her yağmurda su baskını ve sel korkusu yaşıyorlar

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Süleymanbeyler köyü halkı her yağmurda su baskını ve sel korkusu yaşadıklarını söyledi. Köyde sera ve kümeslerin su altında kaldığını ifade eden köylüler kış ayının bastırması ile birlikte...

Her yağmurda su baskını ve sel korkusu yaşıyorlar
Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Süleymanbeyler köyü halkı her yağmurda su baskını ve sel korkusu yaşadıklarını söyledi. Köyde sera ve kümeslerin su altında kaldığını ifade eden köylüler kış ayının bastırması ile birlikte evlerini su basacak korkusu yaşadıklarını ve yetkililerden yardım beklediklerini ifade ettiler.

Dün gece saatlerinden itibaren yağan yağmur nedeniyle Süleymanbeyler köyünde derinliği 1,5 metreye ulaşan göletler meydana geldi. Su kanallarının ve menfez çalışmalarının yol çalışmaları sırasında yapılmadığını ve bundan dolayı da yağmur sularının sürekli olarak biriktiğini kaydeden Süleymanbeyler köyü muhtarı Eyüp Marankoz, 30 evin her yağmurda su baskını korkusu yaşadığını söyledi. Konu ile ilgili olarak gidilebilecek her yere gittiğini ancak hiç bir çözüm bulamadığını ifade eden Muhtar Marankoz, "Buradaki evlerin tehlike altında olduğunu göstermek için Devrek Karayolları Bölge Şefini davet ettim. Kendileri geldi buraya. Bana 'muhtarım burada 60 santim çapında 30 metre uzunluğunda büz olması doğru bir şey değil' dedi. Aslında buraya menfez yapılması gerektiğini söyledi. Ancak sorunun kendisinin boyunu aştığını ve buraya menfez yapma yetkisinin olmadığını söyledi. Benden Zonguldak Valiliğine gitmemi daha sonra Karayolları Bölge Müdürlüğüne gitmemi ve onların ikisinin buraya menfez yapabileceğini söyledi. Ben de bunun üzerine Zonguldak Valimize gittim. Sağ olsun Sayın Valimiz gereken ilgi ve alakayı gösterdi. Zonguldak Valimiz bölge müdürünü aradı, bölge müdürü de buraya şefi gönderdi. 'Doğrusun muhtarım, haklısın muhtarım' deyip zerre kadar işlem yapmadan çekti gitti. Gelirken buraya da iki tane boru koymuş, boruları da nereye koyacağımızı bilmiyoruz. Boruları yerine koymadan açıkta bıraktı, çekti gitti. Bana hem haklısın deyip bir şey yapmadan gidiyor arkasından da bana tehdit eder gibi mektup gönderiyor. Ben de mektubu alıp Sayın Milletvekilim Ercan Candan’a verdim. Artık o da nasıl bir tedbir alacak, ne yapacak onu ben bilemem. Bu sorunu Vali biliyor, karayolları bölge müdürlüğü biliyor, bütün yetkililer biliyor, lanet olası şu yere bir türlü çare bulamadılar gittiler. Yazık günah değil mi buradaki evlere? Yolun altındakilerle beraber burada 30 tane ev var. Her yağmurda aynı. Yarın bir gün bu 2 metreye de çıkar, üç metreye de çıkar. Zaten karayollarının yapmış olduğu yolun yüksekliği üç metre. Ereğli Belediye Başkanı bana her yağmurda vidanjör ve greyder gönderip yardımcı oluyor. Karayollarının göçme tehlikesi var. Bana bunu söyleyende karayollarının bölge şefi. Karayolunun altından burada biriken suyu toprak emerek yolun alt tarafına geçiyor. Şu anda benim o kadar emek vererek yaptığım köy içi parke yolu ortasından yarıldı. Her taraf göçüyor. Karayolları bakıyor, bakıyor seyredip gidiyor. Türkiye’nin koskoca karayolları buraya bir çare bulamıyorsa o zaman ben ne diyeyim bunlara? Burada bir menfez olsaydı bu gölet olmazdı." şeklinde tepkisini dile getirdi

HER YAĞMUR YAĞDIĞINDA KORKUYORUZ

Köylülerden Sevim Erden ve Sevim Mısırlı, her yağmur yağışında korku yaşadıklarını, korkudan hiç bir mahsul ekemediklerini, yaşadıkları korkuya yetkililerin son vermesini istediklerini söyledi.

Eşi vefat eden ve iki çocuğunu tarladan yetiştirdiği mahsulle okuttuğunu dile getiren Arzu Mısırlı ise, "Yağmur nedeniyle mahsuller sular altında kaldı. Tavuklarımın kümesini su basmak üzere. Bu konuda mağduruz" dedi.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER