HaberlerEnerji Etkin Kentsel Planlama Uygulamaları semineri, Nevşehir’de başladı

Enerji Etkin Kentsel Planlama Uygulamaları semineri, Nevşehir’de başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından desteklenen “Enerji Etkin Kentsel Planlama Uygulamaları Semineri” Nevşehir’in Uçhisar beldesinde bulunan otelde başladı. Almanya ve Türkiye’deki enerji etkin kentsel planlama ve kentsel...

Enerji Etkin Kentsel Planlama Uygulamaları semineri, Nevşehir’de başladı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından desteklenen “Enerji Etkin Kentsel Planlama Uygulamaları Semineri” Nevşehir’in Uçhisar beldesinde bulunan otelde başladı. Almanya ve Türkiye’deki enerji etkin kentsel planlama ve kentsel dönüşüm uygulamalarının ele alınacağı seminere Türkiye ve Almanya’dan akademisyenler, bürokratlar ve proje uygulayıcıları katılıyor.
Seminerin açılışında konuşan Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilgün Görer Tamer, Türkiye’nin konut stokunun önemli bir dönüşüm programı kapsamında yenilendiğini söyledi.
Kentsel dönüşümü ülkenin önemli bir kazanımı olarak gördüklerini ifade eden Tamer, bu dönüşümde geleceğin kentlerinin oluşturulduğunu belirtti.
Dönüşümde enerji verimliliğine odaklı bir konut dokusu, su duyarlılığı olmayan bir yenileme, toprak ve doğa kaynaklarını tüketen bir dönüşüm içerisinde bulunulduğuna da dikkat çeken Tamer “ Kentsel dönüşümün avantajı büyük olsa da geleceği de tüketen bir yol izlenmektedir. Almanya’dan gelen uzmanlar tarafından orada yapılan uygulamalar anlatılacak. Burada Türk ve Alman uygulamalar karşılaştırılarak uygulayıcılar tarafından en iyi modelin oluşması noktasında bir model oluşturmak istiyoruz” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü Teknik ve Politeknik Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Derneği (TP.RDiA) Başkanı Dr. Şirin Gülcen Eren ise, ülkemizin olduğu kadar dünyanın da en önemli sorunlarından birisini iklim değişikliği ve küresel ısınmanın oluşturduğunu söyledi.
İnsanın absorbe edebileceği sıcaklığın kalan 3 derecesinin korunması ve kaybedilmemesi için yapılan çalışmaların tatmin edici boyutlarda bulunmadığını ifade eden Gülçen Eren “ Bunun için planlama çalışmaları çok önemlidir. Özellikle kentsel planlama yerleşmenin doğa koşullarına uygun olarak yapılmasını sağlar. Bugün rüzgar koridorları olmayan kentlerde yaşıyoruz. Mevcut asfaltlarımızın önemli bir kısmı istenilen kalitede bulunmuyor. Dolayısıyla kentsel dönüşümde planlama kamu yararı doğrultusunda insanların yaşam kalitesini artırıcı olmalıdır. Bu etkinliği uzmanlarla konuşarak yapılabilir planlamaların nasıl olması gerektiği noktasında düzenledik. Seminerleri kentsel ölçekte enerji etkinliği bakımından Almanya’da yapılan uygulamalar, enerji etkin kentsel dönüşüm ve planlamada Türkiye ve Almanya uygulamaları ve karşılaştırılması, Emisyon ticaretinin Kentleşme ve Kentsel Planlama Boyutu ve kentsel dönüşümün enerji verimliliği açısından değerlendirilmeleri başlıkları adı altında yapacağız. Burada mekana ve yapıya müdahale konularına özel önem vereceğiz” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Alan Yönetimi Daire Başkanı Dr. Ali Özkır ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye’de yapım ve planlama ile ilgili bütün kuruluşları bünyesinde toplayarak yönlendirme görevini yaptığını söyledi.
Bakanlık olarak planlama bürokrasisinde yeni ve etkin bir yaklaşım sergilediklerini ifade eden Özkır, “sürdürülebilir çevre ve yaşam kalitesi yüksek yerleşmeler” hedefine ulaşmak için çalışmalara da başladıklarını açıkladı.
Tamer, planlama yaklaşımlarının kentsel ve kırsal alanlarda yaşam kalitesini artırarak sağlıklı, güvenli ve sürdürülebilir mekânsal gelişmeyi sağlamayı temel hedef olarak ortaya koyduğunu belirtti.
Şehirlerin sosyal, kültürel, teknik ve ekonomik boyutlarıyla bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Tamer “ kent planlama ve kentsel tasarım projelerinin kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında sürdürülebilir ve yaşam kalitesi yüksek olması önem kazanmaktadır. Planlamaya ilişkin ülke düzeyindeki mekânsal gelişme ve stratejilerinden ruhsat ve parselasyona kadar giden tüm planlama ve uygulama süreçleri yeniden gözden geçirilerek gerekli tedbirleri almak üzere çalışmaları sürdürmekteyiz. Önümüzdeki dönemde iklim değişikliği ve küresel ısınmaya karşı alınabilecek önlemlerin arayışı olan bu seminerin söz konusu çalışmalara önemli girdi sağlayabileceği düşünülmekte ve bu nedenle desteklemeyi bir görev biliriz” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER