Haberler'Elbistan il olsun' platformu Afşin’i ziyaret etti

'Elbistan il olsun' platformu Afşin’i ziyaret etti

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde kurulan “Elbistan il olsun” platformu Afşin’i ziyaret ederek il olma gerekçelerini anlatıp destek istedi. Sabah saatlerinde Afşin’i ziyaret eden platform üyeleri Afşin-Elbistanlılar Bir Olalım İl Olalım...

'Elbistan il olsun' platformu Afşin’i ziyaret etti
Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde kurulan “Elbistan il olsun” platformu Afşin’i ziyaret ederek il olma gerekçelerini anlatıp destek istedi. Sabah saatlerinde Afşin’i ziyaret eden platform üyeleri Afşin-Elbistanlılar Bir Olalım İl Olalım Platformu olarak geldikleri noktayı anlatarak Afşin halkından destek istedi.

Platform sözcüsü Fatih Vicdan Afşin ve Elbistan’ın il merkezine uzaklığından bahsederek “milli servetimiz kayboluyor” diyerek Afşin halkından destek istedi. Büyükşehir yasasının bölgeler açısından kayıp olduğuna dikkat çeken Vicdan, Afşinlilerin desteğinin önemine vurgu yaparak, “Biz bu oluşumu kurarken halkın sesini dinledik. Halk, bir mahalle olmak istemediğini belirtiyordu. ‘Biz, her türlü konumumuzla il olmayı hak etmiş Elbistan ve Afşinimizle il olmak istiyoruz’ dediler. Biz de bu il olma yolunda çaba sarf etmek için bir platform oluşturduk. Platform oluştururken bütün partilerin yer aldığı, partiler üstü bir platform oluşturduk. Platformumuzda her partiye gönül vermiş arkadaşlarımız var. Bizim tek gayemiz Elbistan, Afşin, Ekinözü ve Nurhak ilçelerimizin en büyük ilçesi olan Elbistan’ı il yaparak Elbistan’ın bünyesinde toplanmak; Bölgeden toplanan katma değeri bu bölgeye bırakmak istiyoruz. Sizlerin desteği bizim için çok önemliydi. Öncelikle sivil toplum örgütlerinin desteğini almak istedik. Sivil toplum örgütü başkanlarımız bize tam destek verdiklerini beyan ettiler. Sizler de bu toplantıya katılarak bu gücü ortaya koyuyorsunuz.” dedi.

STK’ların ve daha sonra halkın desteğini aldıktan sonra siyasi partilerin de kapısını çalacaklarını belirten Vicdan, "Elbistan ülkemizin en önemli ovalarından bir tanesine sahip ama adımız konuşulmuyor. Neden, ilçeyiz. Kilis çok küçük bir ilçeydi ama il olduktan sonra herkes tanımaya başladı. Biz daha çok öncesinden bunu hak etmemize rağmen il ile olan mesafemizin 200 kilometrenin üzerine çıkmasına rağmen hiç kimseyi suçlamıyorum ama siyasilerimiz bize kulak vermediler ve bizi hep ilçe olarak bıraktılar. Buna artık yeter demenin zamanının geldiğine inanarak Elbistan’ı seven arkadaşlarımızla birlikte Elbistanlılar Bir Olalım İl Olalım sloganıyla platform oluşturduk. Bu platformda Elbistan’ın il olması için öncelikli olarak sivil toplum kuruluşlarının daha sonra halkın en son olarak da siyasi partilerin desteğini almak için çaba göstereceğiz. Ve de hükümete gerekli baskıyı yapmak istiyoruz. Bunun için Elbistanlılardan, Afşinlilerden, Ekinözülülerden ve Nurhaklılardan destek istiyoruz. Bilinmelidir ki sadece amacımız Elbistan’ı il yapmak." dedi.

Elbistan’ın bir vali ve tabelaya ihtiyacı olduğunun altını çizen Vicdan, Elbistan’ın kaynaklarının yollarda heba olmasını istemediklerini ifade ederek, “Elbistan’da yaşayan halkımız bir imza için 200 km yol kat etmesinler. Hem ekonomik külfeti var hem de riskli yolculuklar yapıyoruz. İl olarak insanlarımızın kaynaklarının yollarda heba edilmesine razı değiliz. Bu yola baş koyduk. Bu yolda sonuna kadar yürüyeceğiz. Bu platformda hiçbir siyasi düşünce gözetmeksizin birçok arkadaşımız var. Hiçbirimizin amacı siyasi rant sağlamak da siyaset yapmak da değil. Elbistan’ın il olmasını siyaset üstü görüyoruz. Elbistan’ın 50 yıllık il olma hayali hiçbir partinin cebine sığmayacak kadar büyük bir hayaldir. Siyasi partiler sonunda bizlere destek verirlerse onlara teşekkür ederiz. Önümüze hangi engel çıkarsa çıksın aşmak için tüm mücadeleyi vereceğiz. Biz, bir olacağız il olacağız. İl olmak için bütün şartlarımız oluşmuş. Ekonomik gücümüz var. Sadece bir tabelamız yok; sadece bir valimiz yok. Bir vali bir de tabela istiyoruz. Bunu bize çok görmesinler." ifadelerini kulandı.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER