HaberlerDEÜ Hastanesi'nde afet tatbikatı düzenlendi

DEÜ Hastanesi'nde afet tatbikatı düzenlendi

İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi Acil Servisi'nde, afete hazırlıklı olmak amacıyla “Uygulamalı Kitlesel Yaralanmalı Olay Tatbikatı (Hastane Afet Planı Tatbikatı)” düzenlendi. Senaryo gereği Güzelbahçe’de meydana...

DEÜ Hastanesi'nde afet tatbikatı düzenlendi
İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi Acil Servisi'nde, afete hazırlıklı olmak amacıyla “Uygulamalı Kitlesel Yaralanmalı Olay Tatbikatı (Hastane Afet Planı Tatbikatı)” düzenlendi. Senaryo gereği Güzelbahçe’de meydana gelen trafik kazasından sonra ambulansla DEÜ Hastanesi Acil Servisi’ne yönlendirilen yaralılara ilk müdahaleleri yapıldı. Toplam 10 yaralının bakım ve tedavileri, görevli hekimler ve sağlık personelinin kurallara uygun ve zamanla yarışarak yaptığı işlemlerle tamamlandı.

Yaralıları canlandıran hastane personeli de kaza süsü olarak yapılan makyaj ve rollerindeki başarıları ile gerçeğine uygun görüntüler sergiledi. Senaryo gereği bir grup hasta yakını ise güvenlik barikatını aşarak çalışma alanına girmek istedi, içeride tartışma yaşandı. Şehrin mülki amiri olarak temsili vali yardımcısı, acil servise gelerek kazayla ilgili bilgi aldı. Başhekimliğin denetiminde Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ersin Aksay, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gürkan Ersoy, Ali Özgün vee Mesut Dibek’ten oluşan Sivil Savunma Amirliği’nin koordinasyonunda yapılan işlemler, adım adım görüntülenerek kaydedildi.

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de afetlerle ilgili planlamalar yapıldığını belirten Prof. Dr. Aksay ve Doç. Dr. Ersoy, “Afet, tıbbi anlamda kelime anlamı olarak o anda nöbetçi ekibin başedebileceğinden çok hasta gelmesi, dışarıdan yardıma ihtiyaç duyulması halidir. Afetlerin ne zaman olacağını dünyada hiç kimse bilememektedir. Doğal afetlerin yanısıra sokakta her gün trafik kazaları yaşanıyor. Bu nedenle yapacağımız tek şey hazırlıklı olmak. Yapılan tatbikatlar, afetlerde başarılı olabilmenin en önemli koşullarındandır. Bir diğer çok önemli amaç ise hastane afet planlarımızın çalışmasını denemektir. Sistemde yürümeyen noktaların farkedilmesi ve mevcut planın buna göre tekrar gözden geçirilmesi büyük önem taşır.” dedi. Tatbikatın, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından değerlendirilerek raporlanacağı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER