HaberlerBaşkan Uğur: Balıkesir'de 60 mahalle arsenikli su içiyor

Başkan Uğur: Balıkesir'de 60 mahalle arsenikli su içiyor

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kırsal kesimdeki 60 mahallede arsenikli su olduğunu söyledi. Uğur, "Şu anda 890 kırsal mahalle var, hiçbirinin arıtması yok. Hepsi dere deşarj. İçme suları arsenikli olan var, nitratlı...

Başkan Uğur: Balıkesir'de 60 mahalle arsenikli su içiyor
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, kırsal kesimdeki 60 mahallede arsenikli su olduğunu söyledi. Uğur, "Şu anda 890 kırsal mahalle var, hiçbirinin arıtması yok. Hepsi dere deşarj. İçme suları arsenikli olan var, nitratlı olan var, nitritli olan var. Bütün ilçelerin su analizlerini de yaptırıyoruz. Arsenikle ilgili yedi mahallemize arıtma tesisi yapıyoruz. Yedi mahallenin arıtma tesisi, 2 milyon TL tutuyor. Kırsal mahallelerimizdeki insanlar da sağlıklı su içmeli." dedi.

Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Kurulu'nun kasım ayı toplantısı Uğur başkanlığında yapıldı. BASKİ'nin 2015 yılı gelir ve gider bütçesi, 2015-2019 stratejik planı ve su tarifesinde revizyonla ilgili kararlar görüşüldü. Bütçe 364 milyon 725 bin lira olarak kabul edildi. Başkan Uğur’un talimatıyla tarife komisyonuna sevk edilen su tarifelerinde yapılan yeni düzenlemeyle kullanım bedelinin yüzde 50'si olarak faturalara yansıyan atık su bedelinin, kanalizasyon arıtma tesisi olan ilçelerde yüzde 30 oranında alınmasına karar verildi. BASKİ'nin yeni kurulduğuna dikkat çeken Uğur, bu dönemde geçici sıkıntılar ortaya çıkmasına rağmen çalışmaların hızla devam ettiğine dikkat çekti. BASKİ’nin 450 milyon lira borcu bulunmasına rağmen yatırımları sürdürdüklerini kaydetti.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER