HaberlerAvrupa Birliği'ne Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurul Toplantısı yapıldı

Avrupa Birliği'ne Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurul Toplantısı yapıldı

Siirt Valiliği, AB Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından organize edilen, AB'ye Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurul toplantısı Vali Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında gerçekleştirildi.Özel bir otelde yapılan toplantıya; Siirt...

Avrupa Birliği'ne Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurul Toplantısı yapıldı
Siirt Valiliği, AB Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından organize edilen, AB'ye Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurul toplantısı Vali Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Özel bir otelde yapılan toplantıya; Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, Vali Yardımcıları Gürbüz Saltaş, Bahadır Yörük, ilçe kaymakamları, AB Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü Dr. İ. Hilal Tanrıkut, AB İşleri Uzmanı Murat Özçelebi, kurum müdürleri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

AB Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü Dr. İ. Hilal Tanrıkut, toplantıda yaptığı konuşmada yerelde AB çalışmaları ve valiliklerde 'AB İşleri için Kapasite Oluşturulması Projesi'nin tanıtımı hakkında bilgi verdi. AB İşleri Uzmanı Murat Özçelebi de 'AB Hibe Programları ile AB Mali yardımlar ve fonları' ile ilgili sunum yaptı.
Siirt Valiliği, AB Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Uzmanı Erol Avcı ise, Siirt il genelinde yürütülen Avrupa Birliği projeleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Yapılan sunumların ardından genel bir değerlendirme yapan Vali Mustafa Tutulmaz, “Siirt’in AB projeleri konusunda Türkiye genelinde en başarılı iller arasında yer alması bizleri mutlu ediyor. Burada genç arkadaşlarımız üç gün süreyle proje yazma eğitimi aldılar. Kaynak yaratmada, yaratıcılık ve yeni fikirlerin üretilerek, daha fazla proje üreterek, AB fonlarından maksimum düzeyde yaralanmayı hedefliyoruz. Burada tüm kurumlar arasındaki koordinasyonun sağlanması çok önemli. Bu tür toplantılarla bu işbirliğinin günden güne geliştiğini görüyoruz.” dedi.

Yeni yönetim anlayışının artık proje kültürü üzerinden yapıldığını belirten Vali Tutulmaz, AB yolunda, insan hakları, siyasi ve ekonomik kriterlerin yükseltilmesi ile birlikte vatandaşların da yaşam standartlarının yükseleceğini sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmaların ardından, soru-cevap şeklinde devam eden toplantıda, 3 günlük 'AB Metodolojisine Göre Bölgesel Proje Yazma Eğitimi'ni başarı ile bitiren kursiyerlere sertifikaları Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan ve Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman tarafından verildi.

Toplantı, görüş, öneri ve temennilerle son buldu.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER