HaberlerAmasya Üniversitesi, PDR öğrencileri için terapi odaları kurdu

Amasya Üniversitesi, PDR öğrencileri için terapi odaları kurdu

Amasya Üniversitesi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) öğrencilerine pratik yapmaları amacıyla grup ya da bireysel görüşme gerçekleştirebilecekleri terapi odaları kurdu.PDR öğrencileri bu sayede meslek hayatına atılmadan önce sadece...

Amasya Üniversitesi, PDR öğrencileri için terapi odaları kurdu
Amasya Üniversitesi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) öğrencilerine pratik yapmaları amacıyla grup ya da bireysel görüşme gerçekleştirebilecekleri terapi odaları kurdu.
PDR öğrencileri bu sayede meslek hayatına atılmadan önce sadece teorik eğitim değil pratik eğitim de yapmış olacak.
Amasya Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Kemal Baytemir, PDR öğretmeni olacak öğrencilerin danışmanlık yürütebilmeleri için psikolojik danışma odalarının gerekli olduğunu söyledi.
Bu amaçla bireysel görüşmeler için 4 danışma odası, gruplar ile görüşmek için bir danışma odası ve bir tane de oyun terapi odasının öğrencilerin hizmetine sunduklarını kaydeden Baytemir, “Bireyle psikolojik danışma odalarındaki görüşmeler mevcut kameralarla kaydedilmektedir. Öğrencilerin kaydettikleri görüntüler ders kapsamında değerlendirerek geri dönüş almalar sağlanmaktadır.
Danışma odalarının işleyişi ise randevu sistemiyle yürütülüyor. Kısmi zamanlı olarak çalışan PDR bölümünden 4 öğrenci, randevuları ayarlayarak her hangi bir aksama olmadan danışman odalarının verimli kullanmaları sağlanmaktadır.” dedi.
PDR 4. sınıf öğrencisi Fatma Ağkoç, ''Danışma odaları bizim için daha önceden bir hayaldi. Birçok konuda sıkıntı yaşıyorduk. Özellikle 3. sınıfta kısa süreli Terapi dersini aldıktan sonra bu odaların gerekliliği kaçınılmazdı.
Bazen kaldığımız yurtta bazen kafelerde akademik ortamdan uzakta arkadaşlarımızla bireysel ya da grup psikolojik danışma uygulaması yapmaya çalışıyorduk.
Tahmin edeceğiniz gibi çok verimsiz oluyordu, gerekli ciddiyeti yakalayamıyorduk. Hocalarımızla da paylaşamadığımız bu görüşmelerin geri dönütlerini alamıyorduk. Şimdi danışma odalarımızda bilimsel veriler ışığında görüşmelerimizi yapıyor, kayıtlarımızı hocamızla, sınıf ortamında paylaşıp geri dönütünü alıyoruz.'' diye konuştu.
Danışma odalarını dönem başından beri aktif bir şekilde kullandıklarını ifade eden PDR 4. Sınıf Öğrencisi Engincan Topal ise “Danışanımızla görüşmelerimiz video kaydına alınıyor ve gözlem odasında projeksiyona yansıtıp Kemal hocamızla ve sınıfla beraber değerlendirmesini yapıyoruz. Şu an çok memnunuz çünkü böylesine bir fiziksel ortama kavuşmanın vermiş olduğu rahatlıkla öğrenciliğimizi daha iyi yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER