HaberlerAlman engelliler, en fazla şehiriçi otobüsüne binmede zorlanıyor

Alman engelliler, en fazla şehiriçi otobüsüne binmede zorlanıyor

Demokratik Sol Parti (DSP), 'Engelleri Birlikte Aşalım Projesi kapsamında 250 yürüme engelli Almanla ilgili çalışmasını tamamladı. DSP İlçe Başkanı Ahmet Çakmak ile Almanya'nın Kuzey Ren Westlaya Eyaleti Düsseldorf şehri Engelli Yaşam...

Alman engelliler, en fazla şehiriçi otobüsüne binmede zorlanıyor
Demokratik Sol Parti (DSP), 'Engelleri Birlikte Aşalım Projesi kapsamında 250 yürüme engelli Almanla ilgili çalışmasını tamamladı. DSP İlçe Başkanı Ahmet Çakmak ile Almanya'nın Kuzey Ren Westlaya Eyaleti Düsseldorf şehri Engelli Yaşam Merkezi üyeleriyle Side'de bir araya geldi. Bölge destinasyonuna yıllık başta Almanya başta olmak üzere 25 bin engelli turistin tatile geldiğini belirten Çakmak, engelli turistlerin bölgede konaklama tesislerinin konforunu beğenmesine karşı otelden şehir içi ve turizm merkezlerine gitmede ulaşım araçlarına binmede sıkıntı yaşadıklarını kaydetti.

Kültür, tarih ve arkeoloji turuna çıkan engelli turistlerin Side Antik Kent'te dolaşırken tekerlekli sandalye ile iyi şekilde dolaşabilmeleri için ranpa sayısını arttırmak olduğunu belirten Çakmak, "Otellerimizin engellilerin tatil yapmasında konforunu başta Almanlar olmak üzere Avrupalılar seviyor. Otellerimizin yüzde 90'nında engelli asansörü, engelli yolu, tuvalet ve banyosu bulunuyor.Alman engellilerin yüzde 97 oranında en önemli sıkıntısı engellilere yönelik Almanya'da olduğu gibi şehir içi ulaşım aracının olmaması. Engelliler otelden Manavgat'a alışveriş yapmaya gelmede otobüse binme ve inmede sıkıntı yaşıyor." dedi.

Düsseldorf Engelli Yaşam Merkezi Sorumlusu Catharina Elshof' da Almanya'da engellilerin 11 günlük tüm tatil masraflarının tamamının devlet tarafından karşılandığını söyledi. Engelliler olarak Side'ye 4 yıldır tatile geldiklerini belirten Elshof, bölgedeki otellerin engelli ağırlama konforunun yüksek olduğunu ifade etti. Elshof, şunları söyledi: "Tek sıkıntımız engellilerin otelden Manavgat'a ve turizm merkezlerine gitmede engellilere yönelik ulaşım aracının olmaması. Engelliler otobüse binmede zorlanıyor. Almanya'da şehiriçi otobüslerin yüzde 100'ü engellilerin binmesine göre dizayn edilmiş araçlar. Engellilerin rahat bir şekilde otobüs olursa bölgeye daha fazla Alman engelli geleceğine inanıyorum. Çünkü engellilerin tatil masrafını devlet karşılıyor."

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER