HaberlerYaşamZamlar esnafı ve halkı kara kara düşündürüyor

Zamlar esnafı ve halkı kara kara düşündürüyor

Temel tüketim gıdalarındaki fahiş fiyat artışları devam ediyor. Zamlar ardı ardına geliyor. Yağ, un, yumurtanın ardından bu kez gıda fiyatlarındaki artışa şeker de katıldı.

Zamlar esnafı ve halkı kara kara düşündürüyor

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş, bir kilogram kristal şekerin fiyatını KDV hariç 3,57 liradan 3,93 liraya yükseltti.

Son zamanlarda başta doğal gaz, elektrik olmak üzere bütün gıda ürünlerinde dikkat çeken fahiş fiyat artışları halkı zor durumda bırakırken, marketlerdeki ürünlerin fiyatları önlenemez duruma geldi.

Neredeyse her gün yeni bir zam haberiyle karşılaşan halk, artış gösteren gıda fiyatlarına tepki gösterdi. Gıda fiyatlarında yaşanan artış halkı kara kara düşündürürken, zamların bir türlü önüne geçilememesi ise büyük mağduriyetlere neden oluyor.

Son günlerde yapılan zamlara tepki gösteren esnaf ve halk, zamlardan derinden etkilendiklerini belirtti. İvedi şekilde zamlara karşı önlemin alınması gerektiğini söyleyen esnaf ve halk, yetkililere çağrıda bulundu.

“Her gün bir ürüne zam gelmesi halkı mağdur ediyor”

Esnaf olarak her gün ürünlere gelen zamlardan kendilerinin de memnun olmadığını vurgulayan toptancı esnafı Halit Daldal, “Dün fiyat verdiğimiz müşterimize bugün ayrı bir fiyat vermek zorunda kalıyoruz. Çünkü sattığımız ürünü aynı fiyata alamıyoruz. Fabrikadan istediğimiz ürünler iptal edildi. Nedenini sorduğumuzda bize zam geldiği cevabını veriyorlar. Her gün bir ürüne zam gelmesi halkı mağdur ediyor. Şekere yapılan zam, şekerleme ile ilgili bütün ürün fiyatlarının yükseleceği anlamına geliyor. Yetkililer artık bu zamlara karşı bir önlem alması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Ne yapacağımızı bilmiyoruz”

Zamların hem kendilerini hem de halkı perişan ettiğini ifade eden bir diğer esnaf Ebubekir Sirek ise şunları söyledi:

“En son 207 liraya aldığım 50 kiloluk bir torba toz şekerin, şu anda 224 liraya bize geleceği söylendi. Geçen hafta bir müşterime 210 liraya borçla verdiğim şekeri, parasını daha almadan kar yerine zarar ettim. Şu anda ne yapacağımızı bilmiyoruz. Artık sattığımız şekerin yerini bile dolduramıyoruz. Yağ ve undan sonra şimdide şekere zam geldi. Şekere yapılan yüzde 10’luk zam halkı da bizi de perişan etti. Artık yetkililerin bu zamlara karşı bir önlem alması gerekiyor.”

“Zamlara ‘dur’ denilmeli”

Her gün güne yeni bir zamla uyandıklarını belirten vatandaşlardan Abdülaziz Göri, “Yağ ve undan sonra şekere yüzde 10 zamla uyandık. Her gün zam üzerine zam, nereye kadar gidecek? Şeker herkesin evinde kullandığı bir temel gıda maddesidir. Artık devletin bu zamlara bir dur demesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Artık bu zamlara bir el atın”

Zamlardan dolayı büyük bir mağduriyet yaşadıklarını söyleyen Serdar Yıldız, “Asgari ücrete yüzde 21 gibi bir zam geldi. Oysaki tükettiğimiz temel gıda ürünlerine misliyle zam geldi. Geçmişe bakıyorum da Ecevit dönemindeki gibi her gün zam geliyor. Hatta Ecevit dönemini de bile geçmiş durumdayız. Herkesin evinde kullandığı şekere yüzde on zam geldi. Şeker bütün tatlı ürünlerinde kullanılan temel bir ihtiyaçtır. Daha önce 5 liraya aldığım tatlıyı bugün 10 liraya alıyorum. Bu durumda hem esnaf hem de halk zarar ediyor. Kazanan tek taraf fabrikalardır. Devlete sesleniyoruz: Bu zamlara bir al atın artık.” dedi.

“Artık geçinemiyoruz”

Zamlara tepki gösteren Veysi Sirek de şunları söyledi: “Geçen ay evime aldığım şekeri şu anda aynı fiyata alamıyorum. Şeker aldığım yere tepki de veremiyorum. Onlar da fabrikalardan zamlı aldıkları için fiyatı yükseltiyorlar. Bu ay için birçok ürüne zam yapıldı. Artık kendimi nasıl geçindireceğimi bilemiyorum. Geçen ay yağ ve un gibi ürünlere fahiş fiyatlarla zam yapılmıştı. Her gün yapılan zamlar insanlar da bunalma oluşturuyor. Zaten bu ekonomik krizde işsizlik baş gösteriyor. Bu yoklukta bir de zamlar olunca ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Birileri bu zamları hem geri çekmeleri hem de denetlemeleri gerekiyor. Yetkililerin artan bu zamlara artık bir dur demesi gerekiyor.”

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER