HaberlerYaşamUzmanlardan kredi kartı uyarısı: Uyuşturucu bağımlılığına benziyor

Uzmanlardan kredi kartı uyarısı: Uyuşturucu bağımlılığına benziyor

​ABD'de bir teknik üniversite yaptığı bir araştırmada, kredi kartı harcamalarının beyinde uyuşturucu maddeye benzer bağımlılık yaptığını tespit etti.

Uzmanlardan kredi kartı uyarısı: Uyuşturucu bağımlılığına benziyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından yapılan araştırmanda, kredi kartlarının masrafı ne olursa olsun beyinde uyuşturucu maddeye benzer kimyasal reaksiyonu tetiklediği ve bu durumun kullanıcılarda bağımlılık haline geldiği belirlendi.

Yapılan araştırmada, kredi kartının farklı arzuları da tetiklediğini ortaya koydu. Kart sahipleri harcamalarını en fazla restoran ve tatil beldelerinin yanı sıra yakıt almak için kullandığı belirlendi.

Üniversite nakit ve kredi kartı ile alışveriş yapan kişilerin beyin taramalarını da inceledi. Yapılan incelemede nakit satın alımların beyindeki "ödül ağlarını" uyarmadığını tespit etti.

Özelikle Coronavirus nedeniyle temassız çekim kullanmaya teşvik edilmesi nakit alışverişi düşürürken insanların daha fazla kart kullanmaya teşvik edildi.  

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER