HaberlerYaşamUzmanlardan kredi kartı uyarısı: Uyuşturucu bağımlılığına benziyor

Uzmanlardan kredi kartı uyarısı: Uyuşturucu bağımlılığına benziyor

​ABD'de bir teknik üniversite yaptığı bir araştırmada, kredi kartı harcamalarının beyinde uyuşturucu maddeye benzer bağımlılık yaptığını tespit etti.

Uzmanlardan kredi kartı uyarısı: Uyuşturucu bağımlılığına benziyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından yapılan araştırmanda, kredi kartlarının masrafı ne olursa olsun beyinde uyuşturucu maddeye benzer kimyasal reaksiyonu tetiklediği ve bu durumun kullanıcılarda bağımlılık haline geldiği belirlendi.

Yapılan araştırmada, kredi kartının farklı arzuları da tetiklediğini ortaya koydu. Kart sahipleri harcamalarını en fazla restoran ve tatil beldelerinin yanı sıra yakıt almak için kullandığı belirlendi.

Üniversite nakit ve kredi kartı ile alışveriş yapan kişilerin beyin taramalarını da inceledi. Yapılan incelemede nakit satın alımların beyindeki "ödül ağlarını" uyarmadığını tespit etti.

Özelikle Coronavirus nedeniyle temassız çekim kullanmaya teşvik edilmesi nakit alışverişi düşürürken insanların daha fazla kart kullanmaya teşvik edildi.  

İLGİLİ HABERLER

Avrupa Yetim Eli Bingöl'de birçok aileye gıda yardımı ulaştırdıAvrupa Yetim Eli Bingöl'de birçok aileye gıda yardımı ulaştırdıUmut Kervanı Siirt'te Ramazan ayı öncesi yüzlerce aileye yardım ulaştırdıUmut Kervanı Siirt'te Ramazan ayı öncesi yüzlerce aileye yardım ulaştırdıMalatya Umut Kervanı'ndan hayırseverlere "Ramazan" çağrısıMalatya Umut Kervanı'ndan hayırseverlere "Ramazan" çağrısıDiyarbakır'da Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin temeli atıldıDiyarbakır'da Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin temeli atıldıViranşehir Umut Kervanı Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine umut olduViranşehir Umut Kervanı Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine umut oldu
SIRADAKİ HABER