HaberlerYaşamTunceli’deki toplu mezar kazısında muhtar mührü de bulundu

Tunceli’deki toplu mezar kazısında muhtar mührü de bulundu

Tunceli’de Dersim 1937-38 katliamında öldürülen 24 kişi için kazı çalışmaları ağıtlar arasında devam ediyor. Kazı sırasında öldürülen kişiler arasında bulunduğu tahmin edilen muhtara ait mühür de bulundu.

Tunceli’deki toplu mezar kazısında muhtar mührü de bulundu
Tunceli’nin Hozat ilçesi Karabakır Köyü Sake Sure mezrasında savcılık nezaretinde sürdürülen ve Dersim 1938 askeri hareketinde öldürülen Baran ile Canan ailelerine mensup 24 kişinin kimlik tespit çalışmaları ikinci gününde de devam etti. Çalışmalar sırasında dün 8 insan kafatası bulunurken bugün bulunan kafatası sayısı 10’a yükseldi. Kafatasının yanı sıra yapılan kazıda bir de o dönemde muhtar olan Hasan Canan’a ait muhtar mührü bulundu.
Öldürülen kişilerin yakınları kazı çalışmalarının yapıldığı alanda ağıtlar yakıp gözyaşı döktü.

Baran ve Canan ailelerinin avukatı Cihan Söylemez kazı alanında yaptığı açıklamada 2 gündür süren kazıda 10 insan kafatasına ulaşıldığını ifade ederek, “Kazıda çocuklara ait eşyalar ortaya çıkıyor. Yine kişisel eşyalar, cep aynaları, o dönemde muhtarlık yapan Hasan Canan’ın muhtarlık mührü bulundu. Bugünkü kazıda 5 adet mermi kovanı bulundu. Kazılan bölgede çok sayıda insan kemiğine rastlandı. Çalışmalar devam ediyor. Kazı bugün bitmeyebilir. Titiz bir çalışma yürütülüyor. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

İşitme ve konuşma engeli 11 çocuk babası hayırseverlerden yardım bekliyorİşitme ve konuşma engeli 11 çocuk babası hayırseverlerden yardım bekliyorBatmanlı gençlerden “Spor kompleksi” talebiBatmanlı gençlerden “Spor kompleksi” talebi​Hobi olarak evin balkonunda ektiği çiçekleri yurt dışına ihraç etmeye başladı​Hobi olarak evin balkonunda ektiği çiçekleri yurt dışına ihraç etmeye başladıBatman’da Filistin yararına kermes açıldıBatman’da Filistin yararına kermes açıldı​14 yaşında hayallerinin peşinden koştu, şimdi birçok ülkeye ürettiği çikolataları ihraç ediyor​14 yaşında hayallerinin peşinden koştu, şimdi birçok ülkeye ürettiği çikolataları ihraç ediyor
SIRADAKİ HABER