HaberlerYaşamSoğukların kendini his ettirmesiyle sobalara talep arttı

Soğukların kendini his ettirmesiyle sobalara talep arttı

​Havaların soğumaya başlaması, Batman'da doğalgazın bağlanmadığı semt ve ilçelerde yaşayan vatandaşların sobalara talebini artırdı.

Soğukların kendini his ettirmesiyle sobalara talep arttı

Kış mevsiminin gelmesiyle beraber vatandaşlar ısınmak için kömür ve odun sobası satın almaya başladı.

Batman’da yüksek faturalardan dolayı ısınmak için elektrikten yararlanamayan vatandaşlar, kışa hazırlıklı girmek için soba almaya başladıklarını belirtiyor.

Sacın zamlanması nedeniyle soba fiyatlarının geçen seneye göre iki kat oranında arttığını belirten soba satıcıları ise vatandaşların yüksek elektrik faturalarını ödeyemediklerinden kömür ve odun sobalarını tercih ettiğini dile getiriyor.

Halkın kömür ve odun sobalarına yönelmesinden dolayı elektrikli sobalarının ellerinde kaldığını ifade eden elektrik soba satıcıları ise yetkililerden elektrik fiyatlarında indirime gidilmesi gerektiğini söyledi.

Soğukların kendini his ettirmesiyle sobalara talep arttı

Nihat Balık

“Soba satışlarımız geçen yıla göre yüzde yüz arttı”

Odun sobasına rağbetin artığını söyleyen soba satıcısı Nihat Balık, şöyle konuştu:

Bu yıl soba satışlarımız geçen yıla göre yüzde yüz arttı. Soba fiyatları geçen seneye nazaran iki kat artmasına rağmen vatandaş yine alıyor. Geçen yıl 70 liraya sattığımız sobayı şu anda ise 150 liraya, 150 lira olan sobaları da 300-350 lira arasında satıyoruz.

Ülke genelindeki zamlar, soba fiyatlarını da etkiledi. Fiyatlar yükselmesine rağmen satışlarımız çok iyidir. Hatta şu anda soba satışların da yok satıyoruz diye bilirim.

Soğukların kendini his ettirmesiyle sobalara talep arttı

Mahmut Aydın

“Elektik faturalarındaki yüksek fiyat soba satışlarını artırdı”

Soba ve hırdavat satıcısı Mahmut Aydın, “Doğal gaz ve elektrik fiyatları yüksek olduğu için imkânı olmayanlar birçok vatandaş odun sobasına yöneldiler. Geçen seneye göre soba satışlarımız çok iyi, tabi bunun da sebebi elektik fiyatlarının yüksek gelmesinden kaynaklanıyor. Soba fiyatlarımız 320 ile 400 lira arasında değişiyor. Soba fiyatları geçen seneye göre iki katı artmasına rağmen yine de satışlarım çok iyi.” şeklinde konuştu.

Soğukların kendini his ettirmesiyle sobalara talep arttı

Nurullah Ak

“Elektrikli sobalarımız elimizde kaldı”

Kömür ve odun sobalarına talebin artmasıyla elektik sobalarının elinde kaldığını ifade eden elektrikli soba satıcısı Nurullah Ak, şöyle konuştu:

Elektrik fiyatlarındaki yüksek zamlar nedeniyle sobalarımızı satamadığımızdan elimizde kaldı. Elektrik ve doğal gaz fiyatları yükseldiğinden vatandaş kömür sobasına yöneldi. Yetkililerden ricamız elektrik fiyatlarını düşürsünler.

Elektrikli soba fiyatları da geçen seneye göre iki katına çıktı. Geçen yıl 100 liraya sattığımız sobayı şu anda 280 liraya satıyoruz. Soba almak isteyen de fiyatı yüksek olduğundan alamıyor.

Soğukların kendini his ettirmesiyle sobalara talep arttı

Şemsettin Gümüş

“Elektriği kullanamıyoruz”

Vatandaş Şemsettin Gümüş, “Kış için odun sobası ile pamuk aldık. Elektrik fiyatı çok pahalı olduğundan artık elektrik kullanamıyoruz. Her sene mutlaka soba alıyoruz fakat bu yıl soba fiyatları çok yükselmiş durumda. Geçen sene 60-70 liraya aldığımız soba şu anda 100-150 lira” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Avrupa Yetim Eli Bingöl'de birçok aileye gıda yardımı ulaştırdıAvrupa Yetim Eli Bingöl'de birçok aileye gıda yardımı ulaştırdıUmut Kervanı Siirt'te Ramazan ayı öncesi yüzlerce aileye yardım ulaştırdıUmut Kervanı Siirt'te Ramazan ayı öncesi yüzlerce aileye yardım ulaştırdıMalatya Umut Kervanı'ndan hayırseverlere "Ramazan" çağrısıMalatya Umut Kervanı'ndan hayırseverlere "Ramazan" çağrısıDiyarbakır'da Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin temeli atıldıDiyarbakır'da Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin temeli atıldıViranşehir Umut Kervanı Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine umut olduViranşehir Umut Kervanı Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine umut oldu
SIRADAKİ HABER