HaberlerYaşamSivas'tan ilaçta reçete uygulamasına destek

Sivas'tan ilaçta reçete uygulamasına destek

Sivas Eczacı Odası Başkanı Uğur Akkuş, Sağlık Bakanlığının bilinçsiz ilaç tüketimini engellemek amacıyla ilaç satışı ile düzenlemesinin yerinde bir uygulama olduğunu söyledi.

Sivas'tan ilaçta reçete uygulamasına destek

SİVAS - Sağlık Bakanlığı’nın, 1953 yılında çıkartılan ve hala yürürlükte olan 6197 sayılı yasası ile reçetesiz ilaç satışı yasak. Reçeteli ilaçların reçetesiz satışının yasaklanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan 37. Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Uğur Akkuş, “Sağlık Bakanlığı tarafından satılan ilaçların tamamına yakınında reçeteli satılır yazısı var. Ağrı Kesici, Antibiyotik ve diğer ilaçların üzerinde reçete ile satılır ibaresi yer alıyor. Bu yeni bir uygulama değildir. Eskiden de bu uygulama vardı fakat Türkiye’de basit rahatsızlıklarda elden ilaç alma alışkanlığı vardır. Bunu biz de tasvip etmiyoruz. İlaçların reçete ile ve hekim kontrolünde alınması daha doğrudur” dedi.

 

Akkuş, söz konusu uygulamada vatandaşlara ekonomik ve zaman konusunda meydana gelebilecek sorunlara karşı Sağlık Bakanlığı’nın düzenleme yapmasının doğru bir karar olacağını kaydederek, “Ama ileriye dönük olarak ilaçların reçeteli ve reçetesiz satılması ile ilgili Bakanlık çalışmalar yapıyordu. Bakanlık Reçetesiz Satılabilecek İlaçlar Grubu oluşturacaktı. Ağrı kesiciler, Vitaminler yani tezgah üstü dediğimiz ilaçlarla ilgili yasal düzenleme olabilir ama mutlaka eczanede satılması şartı olmalıdır. Eczane dışında hiçbir ilacın satılmaması gerekir. Sağlık Bakanlığı olması gereken bir şeyi tekrar gündeme getirdi. Vatandaşların reçete ile ilaca ulaşması aşamasında sorunlar ortaya çıkacaktır ama bu da yasal düzenlemeler ile düzeltilebilir” ifadelerine yer verdi.  (Veysi Siyah - İLKHA)

İLGİLİ HABERLER

Hamsi avı yasağı bir kez daha uzatıldıHamsi avı yasağı bir kez daha uzatıldıEngelli öğrenciler ürettikleriyle ülke ekonomisine katkıda bulunuyorEngelli öğrenciler ürettikleriyle ülke ekonomisine katkıda bulunuyorVan'da karla mücadele çalışmaları sürüyorVan'da karla mücadele çalışmaları sürüyorKarla mücadele ekipleri yaralı çocuğu sağlık ekiplerine ulaştırdıKarla mücadele ekipleri yaralı çocuğu sağlık ekiplerine ulaştırdı​Sağlık aracının ulaşamadığı hastayı 5 kilometre omuzlarında taşıdılar​Sağlık aracının ulaşamadığı hastayı 5 kilometre omuzlarında taşıdılar
SIRADAKİ HABER