HaberlerYaşamSigaranın zararları anlatıldı

Sigaranın zararları anlatıldı

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından "31 Mayıs Sigara İçmeme Günü" nedeniyle açılan stantta sigaranın zararları anlatıldı.

Sigaranın zararları anlatıldı

VAN – Van Halk Sağlığı Müdürlüğü, “31 Mayıs Sigara İçmeme Günü” nedeniyle Van Valiliği bahçesinde stant açtı. Açılan stantta vatandaşlara sigaranın içilmemesi konusunda çeşitli afiş ve broşürler dağıtıldı.

 

Konu ile ilgili olarak konuşan Yeşilay Derneği Van Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Sertoğullarından, tüm dünyanın sigara reklamlarından son derece rahatsız olduğunu söyledi.

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “31 Mayıs Sigara İçmeme Günü” olarak ilan edildiğini hatırlatan Dr. Sertoğullarından, bu yılki konularının ülkeleri sigara reklamı ve promosyonları yapmama konusunda teşvik olduğunu söyleyerek, “Çünkü yapılan çalışmalar göstermiştir ki 13-15 yaşındaki gençlerin yüzde 80'i sigara reklamına maruz kalmaktadır. Çünkü her bir reklam yeni bir bağımlı ve tüketiciyi meydana getirmektedir. Bu bizim ülkemizde de böyledir. Yine reklamın yasaklandığı ülkelerde yüzde 7 oranında bir azalma meydana geldiğini görmekteyiz. Bizim ülkemiz bu konuda çok ciddi adımlar attı. 2000 yılında yapılan yasaklardan sonra sigarada ton bazında çok büyük zamlanın yaşandığını görüyoruz" dedi.

 

Toplumun üzüntü ve mutluluk anında sigaraya sarıldığını söyleyen Dr. Sertoğullarından, "Yapılan çalışmalarda ortaya çıktı ki, gençler aileden gördüğünü uyguluyor. Onlar kulağına değil, gözleriyle gördüğüne inanıyor. Aileler şöyle bir düşünsünler, çocuklarına kötü bir örnek olma konusunda özgürler mi? Ayrıca toplumda sigara yasağı olmasına rağmen birçok tezgâhta sigara satılıyor. Biz toplum olarak sıkıntılı günlerde de, sevinçli olduğumuzda da sigara içiyoruz. Ama bu duruma biz kendi kendimize gelmedik. Ne yazık ki burada tütün endüstrisi çok zalimce davranıp bu davranış türlerini de topluma empoze ettiğini görüyoruz" şeklinde konuştu. (Fırat Arslan-İLKHA)

İLGİLİ HABERLER

Karla mücadele ekipleri yaralı çocuğu sağlık ekiplerine ulaştırdıKarla mücadele ekipleri yaralı çocuğu sağlık ekiplerine ulaştırdı​Sağlık aracının ulaşamadığı hastayı 5 kilometre omuzlarında taşıdılar​Sağlık aracının ulaşamadığı hastayı 5 kilometre omuzlarında taşıdılarBağlar'da 2 yılda 200 milyon TL'lik hizmetBağlar'da 2 yılda 200 milyon TL'lik hizmetRestoran ve lokanta işletmecileri HES koduyla müşteri kabulüne hazırRestoran ve lokanta işletmecileri HES koduyla müşteri kabulüne hazır2020'de koruyucu aile sayısı 6 bin 481'e yükseldi2020'de koruyucu aile sayısı 6 bin 481'e yükseldi
SIRADAKİ HABER