HaberlerYaşamMaskeler çevre kirliliğinde plastik atıkları geride bıraktı

Maskeler çevre kirliliğinde plastik atıkları geride bıraktı

Coronavirus tedbiri kapsamında kullanılan maske ve eldivenler, en yaygın çöp türlerinden biri olan plastik poşetleri geride bıraktı.

Maskeler çevre kirliliğinde plastik atıkları geride bıraktı

Salgın krizi nedeniyle dünyanın her yerinden insanları tek kullanımlık maske ve eldiven gibi koruyucu ekipman kullanmak zorunda kaldı. Bu ürünler çevrede en çok dikkat çeken atıkların başında geliyor.  

Uzmanlar, maske ve eldiven atıkların bertaraf edilmesi bulaşın enfekte riskini düşürmek için hayati önem arz ettiğine dikkat çekiyor.

Gündelik yaşamın ayrılmaz parçası haline gelen tek kullanımlık çevreye saçılmış maske ve eldivenler, oluşturduğu görüntü kirliliğinin yanı sıra kuşlardan deniz canlılarına kadar tüm hayvanların hayatı riske atıyor.

Coronavirus ile mücadele ve hastalıktan korunmak için kullanılan koruyucu ekipmanlar, dünya genelinde giderek büyüyen bir çevre sorununa dönüşüyor.

Türkiye dahil birçok ülkede zorunlu olan maske kullanımı ile birlikte eldiven ve diğer koruyucu ekipman atıklarının katlanarak büyümesi kaçınılmaz.

Tüm dünyada sokaklar, parklar, bahçeler hatta denizler maske ve eldivenlerle doldu taştı. Alışveriş arabalarında, otoparklarda, sahillerde, yeşil alanlara atılmış maske ve eldivenlerin dünya genelinde çekilen fotoğraflarını sosyal medyada görmek mümkün.

Bakanlık genelge yayımlamıştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Tek Kullanımlık Maske, Eldiven Gibi Kişisel Hijyen Malzeme Atıklarının Yönetiminde Covid-19 Tedbirlerine İlişkin 2020/12 Genelgesi yayımlanmıştı.

Genelgede salgın sürecinde tek kullanımlık maske, eldiven gibi kişisel hijyen malzeme atıklarının yönetimine ilişkin alınması gereken tedbirleri açıklamıştı. Yine genelgeye göre atıklar çift kat poşetlenerek ağzı kapalı şekilde 72 saat bekletildikten sonra evsel atıklarla birlikte düzenli depolama tesislerine gönderilmeliydi.  

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER