HaberlerYaşamMalatya'dan insani yardım taşıyan 7 tır Suriye'ye gönderildi

Malatya'dan insani yardım taşıyan 7 tır Suriye'ye gönderildi

"10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" dolayısıyla "Rotamız İyilik Yükümüz İnsanlık" sloganıyla hazırlanan, içerisinde temel insani ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu 7 tırlık yardım konvoyu Suriye'ye gönderildi.

Malatya'dan insani yardım taşıyan 7 tır Suriye'ye gönderildi

Malatya İHH Şubesinin organizasyonuyla, "Rotamız İyilik Yükümüz İnsanlık" sloganıyla Suriye'ye gönderilmek üzere hazırlanan ve içerisinde un, soba, kömür, ilaç, battaniye ve diğer insani yardım malzemelerinin bulunduğu tırlar için uğurlama töreni düzenlendi.

Yardım tırları, Malatya Diyanet-Sen Şube Başkanı Mehmet Engin'in yaptığı duanın ardından Suriye'ye gitmek üzere yola çıktı.

Törende, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İHH Malatya Şube Başkanı Ömer Derin, MTTB (Milli Türk Talebe Birliği) İl Başkanı Mehmet Sağdıç, ÖNDER (Malatya İmam Hatipliler Derneği) Şube Başkanı Abdurrahman Taşkesen, Memur-Sen Malatya İl Başkanı Hüseyin Söylemez birer konuşma yaptı.

Uğurlama töreninde konuşan İHH Malatya Şube Başkanı Ömer Derin, dünyanın birçok coğrafyasında savaşlar, çatışmalar, doğal afetler ve kıtlıklar nedeniyle milyarlarca insanın sıkıntı yaşadığını, Afrika'da, Doğu Türkistan'da, Somali'de, Kudüs'te Filistin'e, Yemen'de ve Karabağ'da insanlık dramlarının yaşandığına dikkat çekti.

Malatya'dan insani yardım taşıyan 7 tır Suriye'ye gönderildi

 İHH Malatya Şube Başkanı Ömer Derin

"Uluslararası kuruluşlar insan hakları evrensel beyannamesine uygun hareket etmiyor"

Bugünün "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Derin, "Maalesef uluslararası kuruluşlar insan hakları evrensel beyannamesine uygun bir şekilde hareket etmiyor. Bu zulme seyirci kalmış durumdalar. Savaş ve kıtlıklar nedeniyle bir taraftan insanlar en temel gıda maddesi olan ekmeğe ve temiz suya ulaşamazken bir taraftan da zenginlikler içerisinde yaşayan insanlar ve ülkeler var. Adaletin bir şekilde sağlanması gerekiyor. Maalesef Suriye zindanlarında kendilerinden haber alınamayan kadınlar ve çocuklar var. Yıllardır karanlık zindanlarda türlü türlü işkencelere maruz kalmaktalar." ifadelerini kullandı.

"Suriye'de iç savaş nedeniyle 11 milyon insan temel gıda maddelerine ulaşamıyor"

Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaştan dolayı 200 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 12 milyon kişinin yerinden, yurdundan edildiğini hatırlatan Derin, 11 milyon insanın ise şu an Suriye'de temel gıda maddelerine ulaşmaktan mahrum bir şekilde açlıktan kıvrandıklarına dikkat çekerek şöyle devam etti:

Kışa girdiğimiz bu günlerde, sadece insani ölçülerde ve insan onuruna uygun bir şekilde yaşamak istiyorlar. Can, namus ve ırz güvenliğinin sağlanmasını istiyorlar. Bizler de bugün, '10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü' münasebetiyle Malatya Büyükşehir Belediyemizin, STK'larımızın desteğiyle 3 tır un, bir tır kömür, bir tır soba ve 2 tır ilaç, battaniye ve diğer temel ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu toplam 7 tır yüklenmiş durumda. İnşallah bugün ve yarın yola çıkarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır. Bizim medeniyetimiz; tekrar barışın, huzurun, kardeşliğin inşası için geçmişte olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Bizler kardeşliğin inşası için çalışmaya devam edeceğiz. Bugün Suriye'ye göndereceğimiz insani yardım malzemelerinde katkısı bulunan tüm kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.
Malatya'dan insani yardım taşıyan 7 tır Suriye'ye gönderildi

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan

"Paylaşmak inancımızın temel esasıdır"

Komşu ülkelerde yaşanan sıkıntılarının kendilerini de etkilediklerini belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Peygamber Efendimizin (Sallallahu Aleyhi Vesellem) "Komşusu aç iken, kendisi tok yatan bizden değildir" Hadis-i Şerifini hatırlatarak, "Paylaşmak kültürü inancımızın temel esasıdır. İnsani yardım derneğimiz de Türkiye'nin 81 ilinde olduğu Malatya'da da sivil toplum örgütlerinin ve belediyemizin ilgili kuruluşları paydaşlığıyla, coğrafyamızda yaşanan hadiselere duyarsız kalmama adına ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü münasebetiyle bugün 7 tır malzeme Suriye'de gönderilecek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER