HaberlerYaşamMağduriyetlere neden olan güvenlik soruşturmaları kaldırılmalı

Mağduriyetlere neden olan güvenlik soruşturmaları kaldırılmalı

​Müvekkili olduğu öğretmenin güvenlik soruşturması sürecinde yaşadığı ağır stres sonrası kalp krizi geçirdiğini belirten Avukat Ömer Altın, güvenlik soruşturmalarının kaldırılmasını istedi.

Mağduriyetlere neden olan güvenlik soruşturmaları kaldırılmalı

Batman’da müvekkili olduğu Yahya Çelikkaya’nın 3 yıl süren güvenlik soruşturmasında büyük mağduriyet yaşadığını, bu süreçte yaşadığı stres sonucunda atandıktan 20 gün sonra kalp krizi geçirdiğini belirten Avukat Ömer Altın, büyük mağduriyetlere yol açan güvenlik soruşturmalarının kaldırılmasını istedi.

Avukat Altın, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünü bitiren Batmanlı müvekkili Yahya Çelikkaya’nın yaşadığı sıkıntı ve mağduriyetlerini gündeme getirerek, güvenlik soruşturmalarının yüzbinlerce kişiyi mağdur ettiğini söyledi.

"Üye olmadığı dernek bahane edilerek ataması 3 yıl boyunca yapılmadı"

Altın yaptığı açıklamada, “Müvekkili olduğum Yahya Çelikkaya, 2017 yılında sözleşmeli öğretmen sınavını kazandıktan sonra, güvenlik soruşturması olumsuz geldiği için ataması iptal edildi. Güvenlik soruşturması gizli olduğu için gerekçesini öğrenemedik. Buna karşın Ankara 17’nci İdare Mahkemesi’nde dava açtığımızda, olumsuzluk gerekçesi olarak, kendisinin KHK ile kapatılan derneğe üye olmadığı; ancak üye olanlarla arkadaşlığının bulunması gerekçe gösterildi. 3 yıla yakın mahkemesi sürdü. Mahkeme kendisinin bir suçunun olmadığını belgelemesinin ardından göreve başlamasını istedi." ifadelerini kullandı.

"Göreve geldikten 20 gün sonra kalp krizi geçirdi"

Güvenlik soruşturmasının müvekkilinin hem ekonomik hem de psikolojik olarak büyük sıkıntılar yaşamasına yol açtığını belirten Altın, "Mahkemenin sürdüğü bu 3 yıl içerisinde kendisi hem ekonomik hem psikolojik sorunlar yaşadı. 3 yıllık psikolojik bir süreçten sonra yaşadığı mağduriyetin ardından göreve başlamak için yaklaşık bir ay önce Erzurum’a giderek göreve başladı. 2 gün önce kalp krizi sebebiyle vefat ettiğini öğrendik. Bu da bizi derinden etkiledi.” dedi.

"Güvenlik soruşturmaları hukuka aykırıdır"

Güvenlik soruşturmalarının hukuka aykırı olduğunu söyleyen Altın yetkililere çağrıda bulunarak, “Bu güvenlik soruşturmaları hukuka aykırıdır. Mahkemelerin uzun sürmesi de dikkate alındığında bu süreçte insanlar oldukça mağdur olmaktadırlar. Yahya mağduriyet yaşadı. Yahya gibi binlerce mağdur kişinin olduğu bilinmektedir. Yahya gibi insanların daha fazla mağduriyet yaşamamaları için güvenlik soruşturmalarının kaldırılması umuyoruz." şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Avrupa Yetim Eli Bingöl'de birçok aileye gıda yardımı ulaştırdıAvrupa Yetim Eli Bingöl'de birçok aileye gıda yardımı ulaştırdıUmut Kervanı Siirt'te Ramazan ayı öncesi yüzlerce aileye yardım ulaştırdıUmut Kervanı Siirt'te Ramazan ayı öncesi yüzlerce aileye yardım ulaştırdıMalatya Umut Kervanı'ndan hayırseverlere "Ramazan" çağrısıMalatya Umut Kervanı'ndan hayırseverlere "Ramazan" çağrısıDiyarbakır'da Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin temeli atıldıDiyarbakır'da Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin temeli atıldıViranşehir Umut Kervanı Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine umut olduViranşehir Umut Kervanı Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine umut oldu
SIRADAKİ HABER