HaberlerYaşamKooperatif Başkanı Turan: Yükselen maliyetler nedeniyle yol ücretini indiremiyoruz

Kooperatif Başkanı Turan: Yükselen maliyetler nedeniyle yol ücretini indiremiyoruz

Batman-Diyarbakır Birlik Kooperatif Başkanı Mehmet Şerif Turan, Batman-Diyarbakır arası sefer yapan minibüslerin Covid-19 tedbirleri kapsamında az sayıda yolcu aldıkları için yol ücretinin 25 TL olduğunu ve indirim yapamayacaklarını söyledi.

Kooperatif Başkanı Turan: Yükselen maliyetler nedeniyle yol ücretini indiremiyoruz

Salgın sürecinden önce yolcu ücretlerinin 18 liradan 25 liraya çıkardıklarını, hayatın normalleşmesi durumunda yolcu ücretinde indirime gideceklerini düşündüklerini söyleyen Mehmet Şerif Turan, ancak yeni yıl ile birlikte artan maliyetlerden ötürü yol ücretinde değişikliğe gidemeyeceklerini belirtti.

Batman Belediyesi ilçe Otogarından Diyarbakır’a giden dolmuşların 2020 Ocak ayında Diyarbakır Ulaştırma Bölge Müdürlüğünün belirlediği fiyat üzerinden yolculardan ücret aldıklarını belirten Kooperatif Başkanı Turan, halktan gelen şikâyetler hakkında bilgi verdi.

"Resmi fiyatın üstüne çıkmadık"

Hem güzergâhlarının uzadığını hem maliyetlerinin arttığını ifade eden Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Kişi başı yol ücretlerimiz, Diyarbakır Ulaştırma Bölge Müdürlüğünün 2020 Ocak ayında bize belirtildiği üzere 25 TL idi ama biz 18 liraya yolcu taşıyorduk.

Salgın sürecinin başlamasıyla yolcu sayımız 8’e düşürülünce işlerimiz yarı yarıya düştü. Günde 50 dolmuş yerine 25 dolmuş yolcu taşımaya başladı. Bunun üzerine yolcu ücretlerini 18 liradan resmi olarak bize belirtilen 25 liraya çıkardık.

Şu an koltuk sayısı kadar yolcu almaya başladık. Bu süre içinde güzergâhımız değişti. Diyarbakır girişinde olan Şehitlik İlçe Otogarı, Batı İlçe Otogarına taşındığından yol güzergâhımız gidiş-geliş yaklaşık 25 kilometre uzadı. Bu nedenle 25 lira olan yol ücreti bizi ancak kurtarıyor.

“Giderlerimiz 2 kat arttı”

Salgın sürecinden beri giderlerinin 2 kat arttığını söyleyen Turan, "Bu süreçte her şeyin fiyatı iki kat yükseldi. Trafik sigortası bin liraydı, şu anda bin 850 lira. Bir koltuk sigortası 500 liradan 800 liranın üstüne çıktı. Araba lastik fiyatları gibi birçok giderimiz nerdeyse 2 katına çıktı. Her şeyin fiyatı bu kadar yükselmeseydi yolcu fiyatını 20 liraya düşürmeyi düşünüyorduk." ifadelerini kullandı.

Turan, "Kooperatifimize bağlı 210 araç var. Yolcu sayısı azlığından dolayı bazı araçlarımıza bazen 10 günde bir sıra geliyor. Hatta diğer çevre illerine göre fiyatımızın üstünde yolcu taşıyanlar var. Ama yine de fiyatımızı 25 liranın üstüne çıkarmadık. Vatandaşın şikâyetleri üzerine fiyatları düşüremediğimiz için biz de üzülüyoruz ama elimizden gelen bir şey yok. Bu fiyatlar üzerinden yolcu taşımaya devam edeceğiz." dedi.

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER