HaberlerYaşamKış şartları ve pandemi hayvan besicilerini olumsuz etkiliyor

Kış şartları ve pandemi hayvan besicilerini olumsuz etkiliyor

Bitlis’e bağlı köylerde kış aylarının çetin geçmesi, karın uzun süre yerde kalması ve dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını hayvan yetiştiricilerini olumsuz etkiliyor.

Kış şartları ve pandemi hayvan besicilerini olumsuz etkiliyor

Kış aylarında yaşadıkları sıkıntıları ve özellikle hayvancılığın zorluklarını anlatan köylüler, saman ve yem fiyatlarındaki artışın kendilerini olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan ailelerin en küçük ferdinden en büyük ferdine kadar büyük emekler harcadıklarını belirten köylüler, tüm sektörlerde olduğu gibi çiftçi ve hayvan besicilerinin de pandemiden olumsuz etkilendiklerini dile getiriyor.

Kış aylarında köyde hayvancılığın zorluklarından bahseden Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Ocakbaşı (Pirnaşîn) mezrasında oturan Bakır Uysal, kış şartlarının çetin geçtiği köylerde hayvancılık yapmanın çileye dönüştüğünü söyledi.

Bakır, "Kış mevsimiyle birlikte artık hayvanları yaylaya çıkaramıyoruz. Pandemi sürecinde çok sıkıntılar yaşadık. Hayvan besicilerinin de desteklenmesini talep ediyoruz. Uzun bir süre hayvanları ahırda besleyeceğiz. Yaz aylarında yemlerini aldık. Saman ve yem çok pahalandı. Yonca samanının tonu neredeyse 2 bin TL'ye dayandı. Gerçekten hayvan besiciliğinin gideri artarken, geliri azaldı. Bu yıl henüz fazla kar yağmadı. Geçen yıl bu vakitlerde 2 metre kar yerdeydi. Ama köylerde kış aylarında hayat şartları çok zordur." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER