HaberlerYaşamKış şartları ve pandemi hayvan besicilerini olumsuz etkiliyor

Kış şartları ve pandemi hayvan besicilerini olumsuz etkiliyor

Bitlis’e bağlı köylerde kış aylarının çetin geçmesi, karın uzun süre yerde kalması ve dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını hayvan yetiştiricilerini olumsuz etkiliyor.

Kış şartları ve pandemi hayvan besicilerini olumsuz etkiliyor

Kış aylarında yaşadıkları sıkıntıları ve özellikle hayvancılığın zorluklarını anlatan köylüler, saman ve yem fiyatlarındaki artışın kendilerini olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan ailelerin en küçük ferdinden en büyük ferdine kadar büyük emekler harcadıklarını belirten köylüler, tüm sektörlerde olduğu gibi çiftçi ve hayvan besicilerinin de pandemiden olumsuz etkilendiklerini dile getiriyor.

Kış aylarında köyde hayvancılığın zorluklarından bahseden Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Ocakbaşı (Pirnaşîn) mezrasında oturan Bakır Uysal, kış şartlarının çetin geçtiği köylerde hayvancılık yapmanın çileye dönüştüğünü söyledi.

Bakır, "Kış mevsimiyle birlikte artık hayvanları yaylaya çıkaramıyoruz. Pandemi sürecinde çok sıkıntılar yaşadık. Hayvan besicilerinin de desteklenmesini talep ediyoruz. Uzun bir süre hayvanları ahırda besleyeceğiz. Yaz aylarında yemlerini aldık. Saman ve yem çok pahalandı. Yonca samanının tonu neredeyse 2 bin TL'ye dayandı. Gerçekten hayvan besiciliğinin gideri artarken, geliri azaldı. Bu yıl henüz fazla kar yağmadı. Geçen yıl bu vakitlerde 2 metre kar yerdeydi. Ama köylerde kış aylarında hayat şartları çok zordur." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Maskeler çevre kirliliğinde plastik atıkları geride bıraktıMaskeler çevre kirliliğinde plastik atıkları geride bıraktıGaziantep'te spor muhabirleri "Paintball" etkinliğinde bir araya geldiGaziantep'te spor muhabirleri "Paintball" etkinliğinde bir araya geldiAdıyaman Müftülüğü bedensel engelli vatandaşlara sahip çıkmaya devam ediyorAdıyaman Müftülüğü bedensel engelli vatandaşlara sahip çıkmaya devam ediyorKanser hastası adamın feryadı: Devlet beni ölüme mi terk edecek?Kanser hastası adamın feryadı: Devlet beni ölüme mi terk edecek?​Mersin'de 2 günlük kısıtlama sonrası halk dışarıya akın etti​Mersin'de 2 günlük kısıtlama sonrası halk dışarıya akın etti
SIRADAKİ HABER