HaberlerYaşamHayırseverlerin desteğiyle tadilatı yapılan ev mağdur aileye teslim edildi

Hayırseverlerin desteğiyle tadilatı yapılan ev mağdur aileye teslim edildi

Diyarbakır Umut Kervanı tarafından sosyal medya aracılığıyla başlatılan kampanya sonucunda 6 çocuklu Çalp ailesinin rutubetli evleri onarılarak kendilerine teslim edildi.

Hayırseverlerin desteğiyle tadilatı yapılan ev mağdur aileye teslim edildi

Yurtiçinde ve yurt dışında ihtiyaç sahibi aileler ile hayırseverler arasında köprü işlevini gören Umut Kervanı, Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde kullanılamaz bir durumda olan evde ikamet eden 6 çocuklu Çalp ailesinin sesi oldu.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Çalp ailesinin minik çocuklarının tek bir halı üzerinde üşür vaziyette çekilen videoları hayırseverleri harekete geçirdi. Hayırseverlerin katkıları ve Umut Kervanı'nın özverili çalışmaları neticesinde mağdur aileye önce bir ev satın alındı. Evin gerekli onarımları yapılarak kullanıma hazır hale getirildi.

Kısa süre içerisinde evi onararak aileye teslim eden Umut Kervanı, kampanya kapsamında getirdikleri kışlık bot ve montları da çocuklara giydirdi.

"Ailenin daha fazla üşümemesi için gerekli tüm ihtiyaçlarını giderdik"

Yapılan çalışma hakkında bilgi veren Diyarbakır Umut Kervanı Başkanı Şahin Elelçi, "Yaklaşık bir ay önce Umut Kervanı'na başvuran 6 nüfuslu Çalp ailesinin evlerinin olmadığını, ikamet ettikleri evin de kullanılamaz halde olduğunu tespit ettik. Bunun üzerine sosyal medya üzerinden bu aileye oturabilecekleri sıcak bir yuvanın inşası için çalışma başlattık." dedi.

Bu mağduriyete duyarsız kalmayan Diyarbakırlı hayırseverlerin gerekli desteği sunmada gecikmediklerini belirten Elelçi, "Kış mevsiminin yaklaşmasıyla beraber ailenin daha fazla mağduriyet yaşamaması için evin elektrik tesisatı ve boya gibi tadilatlarıyla beraber oturma grubu, perde, halı, buzdolabı ve çamaşır makinası gibi temel ihtiyaçları temin ettik." ifadelerini kullandı.

Hayırseverlerin desteğiyle tadilatı yapılan ev mağdur aileye teslim edildi

"İnşallah bundan sonra sıcak yuvalarında mutluluklarını devam ettirecekler"

Bu ailenin burada mutlu olmasının aynı zamanda kendilerini de sevindirdiğinin altını çizen Elelçi, "Peygamber Efendimiz'in 'Kim bir ihtiyaç sahibinin ihtiyacını giderirse gündüzünü cihad ve oruçla, geceleri ise ibadetle geçirmiş gibidir' hadis-i şerifini esas aldık. İnşallah bundan sonra sıcak yuvalarında mutluluklarını devam ettireceklerdir." şeklinde konuştu.

Bu çalışmada emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Elelçi, "Bu çalışmaya katkı sunan, emek veren tüm hayırseverlerden Allah razı olsun. İşlerine bereket, bedenlerine sıhhat, ömürlerine hayır eklensin. Bu ailenin ihtiyaçlarını karşılama uğruna kendi ailesini dahi belki zaman zaman ihmal etmek mecburiyetinde kalan tüm üye ve gönüllülerimize de teşekkür ediyorum." diye belirtti.

"Defalarca yetkililerle görüşmeme rağmen ilgilenen olmadı"

Gerçekleştirilen yardımdan önce yaşadıkları sıkıntıları aktaran 4 çocuk babası Abdulkadir Çalp ise, "Daha önceki evim aşırı düzeyde rutubetli olduğundan çocuklarım ağır enfeksiyon geçirdiler. Sürekli hastaneye götürüp getiriyordum. Hatta 4 defa da yoğun bakıma yatırdım. Hayırseverler Umut Kervanı aracılığıyla bu evi aldılar. Buzdolabı getirmek için evime gelen Umut Kervanı, evin hasarlı olan kısımlarını tamamen yenileyip bize teslim ettiler." dedi.

Hayırseverlerin desteğiyle tadilatı yapılan ev mağdur aileye teslim edildi

Mağduriyetini dile getirmek amaçlı daha önce birçok yetkiliyle görüşmek için çaba sarfettiğini ama şu ana kadar müspet bir cevap alamadığını belirten Çalp, "Bundan önce birçok kez bakanlarla görüşmek istediysem de telefonu yüzüme kapattılar. Bazı bakanlarla bizzat görüştüm, arayıp ilgileneceklerini söylediler ama dönüş olmadı. Son olarak organize sanayi bölgesinde bana iş bulduklarını söylediler. Ama engelli olmam nedeniyle bu işi kabul edemedim. Vali ile görüşmek istedim, kapıyı açan olmadı." ifadelerini kullandı.

"Kim yardımcı olmuşsa Allah onların gönlünü güzel etsin"

Hayırseverlere ve aracı olanlara teşekkürlerini ileten Çalp, "Bu evde oturacak sadece bir tek halımız vardı, başka hiçbir şeyimiz yoktu. Ne kapı vardı ne de pencere. Umut Kervanı'ndan ve yardım edenlerden Allah razı olsun. Evimiz çok güzel oldu. Kim yardımcı olmuşsa Allah onların gönlünü güzel etsin." temennisinde bulundu.

Sosyal medyadaki görüntüsüyle hayırseverleri harekete geçiren ailenin minik fertlerinden Hatice Sultan Çalp ise mutluluğunu paylaşarak, "Evimiz çok güzel olmuş. Ama televizyonumuz yok. O da olsa artık canımız sıkılmaz." dedi.

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER